Jak prawidłowo używać klimatyzacji

Klimatyzowane pomieszczenia są miejscem, w którym każdy chciałby się przebywać podczas ciepłych dni. Coraz częściej wybieramy montaż klimatyzacji w domach, jest to też częsty element wyposażenia biur i miejsc pracy. Aby zimne powietrze dawało ulgę od ciepła, ale nie sprawiało problemów, należy przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, jak prawidłowo używać klimatyzacji.

Ustaw właściwą temperaturę i nawiew

Regulacja temperatury wewnątrz pomieszczenia jest kluczowa dla komfortu osób w nim przebywających. Warto pamiętać, że wbrew pozorom zasada „im zimniej, tym lepiej” może prowadzić do przeziębień i chorób gardła.

Temperatura wewnątrz nie powinna być niższa niż 7 stopni mniej od temperatury na zewnątrz. Nawiew zimnego powietrza ustaw tak, aby nie był skierowany bezpośrednio na przebywające w pomieszczeniu osoby. Lodowaty powiew jest początkowo przyjemny, ale z czasem może nadmiernie wychładzać organizm, co prowadzi do chorób, i powodować dyskomfort.

Czystość to podstawa

We wnętrzu klimatyzatora może gromadzić się wilgoć, tworząc środowisko sprzyjające rozwijaniu się grzybów, pleśni i bakterii. Przez nawiew mogą być rozprowadzane po pomieszczeniu i wdychane przez ludzi. Dlatego warto regularnie czyścić i w razie konieczności odgrzybiać urządzenie, najlepiej dwa razy w roku, decydując się na profesjonalny serwis klimatyzacji.

Poza odgrzybianiem należy też regularnie wymieniać lub czyścić filtry powietrza, aby usunąć zgromadzony na nich kurz i brud. Przy okazji warto umyć elementy obudowy klimatyzatora za pomocą przeznaczonego do tego celu środka lub delikatnego detergentu.

Przegląd klimatyzacji

Nawet jeśli regularnie dbasz o czystość swojego klimatyzatora, pamiętaj o zaplanowaniu wizyty serwisantów. Profesjonaliści sprawdzą stan urządzenia i jego szczelność, w razie potrzeby uzupełnią środek chłodzący i dokładnie wyczyszczą parownik wraz z tacą. Regularnie wykonywany serwis klimatyzacji pozwala zapobiegać awariom oraz zwiększyć efektywność pracy urządzenia, co przekłada się na oszczędności na kosztownych naprawach i zużyciu prądu.

Codzienna praca

Decydując się na montaż klimatyzacji i codzienne korzystanie z niej, pamiętaj również o zamykaniu okien i drzwi w chłodzonym pomieszczeniu. Dzięki temu ciepłe powietrze z zewnątrz nie będzie napływać, temperatura obniży się szybciej, a urządzenie będzie pracować oszczędniej. Prawidłowo użytkowany i zadbany klimatyzator może pracować nawet kilkadziesiąt lat.