Drzwi drewniane – czy pasują do każdego wnętrza?

Drewno to materiał o wszechstronnym zastosowaniu, który świetnie sprawdza się jako element wykończenia wnętrza. Jego trwałość i ponadczasowy urok sprawia, że wiele osób remontujących mieszkania decyduje się na zakup drzwi drewnianych. Do jakich aranżacji sprawdzą się one najlepiej?

Drzwi drewniane – do jakiego wnętrza będą pasować?

Drewno to ponadczasowy i bardzo uniwersalny surowiec, który – poddany odpowiedniej obróbce – sprawdza się w pomieszczeniach o różnych funkcjach i odmiennych stylistykach. Podobnie rzecz ma się z drzwiami drewnianymi – ich estetyczne wykonanie i funkcjonalność sprawiają, że niezależnie od zmieniających się trendów, są mile widziane w każdym domu.

W dobrym dopasowaniu drzwi do aranżacji wnętrza istotny jest przede wszystkim rodzaj surowca, jego kolor, faktura i sposób wykończenia. W przypadku – bardzo modnego ostatnimi czasy – stylu skandynawskiego producenci zmierzają w stronę drzwi o prostej linii i czystej kolorystyce. Naturalna jasna barwa drewna sprawdza się w tym przypadku najlepiej. Identyczna stylistyka równie dobrze będzie pasować do mieszkania osób żyjących w zgodzie z naturą, ceniących ekologiczne inicjatywy i przemyślane rozwiązania.

Ci inwestorzy, którzy lubią nowoczesne akcenty, mogą zdecydować się na eleganckie drzwi wykonane z dębu, sosny lub jesionu, utrzymane w oszczędnej, prostej, wręcz minimalistycznej formie. Jasna, prawie biała, kolorystyka i delikatne pionowe przeszklenia sprawiają, że tego typu modele prezentują się świeżo, nowocześnie i lekko. Dobrze pasują też do drewnianych podłóg, utrzymanych w neutralnej gamie kolorystycznej.

W przypadku wnętrz utrzymanych w stylu retro czy shabby chic świetnie prezentują się skrzydła wykonane z drewna celowo postarzonego i przecieranego. Niektórzy producenci decydują się na wykonanie drzwi z drewna recyklingowego, co sprzyja ochronie środowiska i ogranicza wykorzystywanie drzew rosnących w lasach.

Szeroka gama wykończenia drzwi dostępnych w sklepach sprawia, że coraz łatwiej można dopasować je do wnętrza w określonej stylistyce.

Drzwi drewniane – czy nadają się do kuchni i łazienki?

Drewno nie jest materiałem, które dobrze radzi sobie w kontakcie z wodą. Dlatego też, w pomieszczeniach narażonych na duży poziom wilgotności, takich jak kuchnia i łazienka, znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się drzwi fornirowane. Swoim wyglądem do złudzenia przypominają skrzydła wykonane w całości z drewna. Wytrzymała i estetyczna konstrukcja oraz niższa cena sprawiają, że drzwi fornirowane są chętnie wybierane przez inwestorów. Sprawdzają się nie tylko do użytku prywatnego – dzięki swojej trwałości są dobrym rozwiązaniem również w przypadku miejsc o charakterze użytkowym, takich jak hotele, restauracje czy biura. Ich wierzchnia warstwa zabezpieczona lakierem gwarantuje ich dużą żywotność i estetyczny wygląd na lata. Innym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń narażonych na szkodliwe działanie pary wodnej mogą być skrzydła wykonane z gatunków drewna egzotycznego, takich jak iroko, merbau czy jatoba.