Wanna z parawanem – Jakie są zalety, a jakie wady?

Wielu ludzi lubi raz na jakiś czas po prostu poleżeć i zrelaksować się w wannie pełnej wody i piany. Między innymi właśnie dlatego decydują się na umieszczenie jej w łazience. Po jakimś czasie przychodzi jednak frustracja. Nie zawsze przecież da się wziąć kąpiel. Niekiedy zmęczenie czy brak czasu powodują, że możliwy jest tylko szybki prysznic. Aby był on jak najbardziej komfortowy, a w jego trakcie woda nie zalała łazienki, warto przy wannie zamontować parawan. Na jaki się zdecydować? Jakie są wady i zalety wanny z parawanem?

W jakich łazienkach sprawdzi się wanna z parawanem?

Słysząc słowo parawan, wielu z nas ma przed oczami kawałek materiału stale przeciekający wodą. Tymczasem obecnie o wiele popularniejsze są szklane parawany. Charakteryzują się one niezwykłą trwałością i podatnością na uszkodzenia. Wanny z parawanem to rozwiązanie idealne do małych łazienek, w których nie ma przestrzeni na umieszczenie oddzielnej kabiny prysznicowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby montować je również w nieco większych pomieszczeniach. Szeroki wybór parawanów sprawia, że mogą one obecnie stanowić ozdobę łazienek. Jednymi z częściej wybieranych są parawany wahadłowe. Nadają się one jednak tylko do wanien prostokątnych, ponieważ obracają się wokół własnej osi. Inne typy to parawany harmonijkowe czy przesuwne. Parawany mocowane są na profilach, które posiadają różne kolory i struktury. Można dobrać je tak, by pasowały do stylu, w jakim urządzona została cała łazienka.

Zalety wanny z parawanem

Wanna z parawanem doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, w których łazienka jest bardzo mała. Jej niewątpliwą zaletą jest oszczędność miejsca. Będzie to również dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy część domowników opowiada się za wanną, a część za kabiną prysznicową. Niewątpliwą zaletą parawanów ze szkła najnowszej jakości jest ich trwałość. Nawet jeśli szkło uległoby uszkodzeniu (co jest bardzo mało prawdopodobne) to rozsypie się ono w drobny pył, który nie skaleczy skóry. Niezwykle istotną kwestią, która często zaważa na wyborze wanny z parawanem, jest ochrona łazienki przed zachlapaniem podczas brania prysznica. Wanna z parawanem to również rozwiązanie, które daje możliwość wyboru. Czasem wydaje nam się, że wolimy brać prysznic i codziennie tylko z niego korzystamy. Jeśli jednak niespodziewanie przyjdzie dzień, w którym zapragniemy poleżeć w pianie, będziemy mogli zrobić to z łatwością.

Wanna z parawanem – jakie są wady takiego rozwiązania?

Wanna z parawanem musi być dokładnie przemyślanym zakupem. Należy pamiętać, że nie każdy parawan pasuje do każdej wanny. Mają one przecież różne kształty i wgłębienia. Wytrzymałe parawany to dość kosztowny wydatek, natomiast te wykonane z tworzyw sztucznych szybko się niszczą, brudzą i często wcale nie chronią przed rozchlapaniem wody po podłodze. Parawany z plastiku lub szkła hartowanego to dodatkowa powierzchnia do mycia. Bardzo szybko osadza się na nim kamień, ponadto dość trudno doczyścić prowadnice czy zawiasy. Wanna z parawanem nie sprawdzi się też w mieszkaniach osób borykających się z niepełnosprawnością. Trzeba bowiem pamiętać, że wejście do wanny znajduje się na sporej wysokości.

Łazienka z wanną z parawanem – warto czy nie?

Jak widać, wanna z parawanem ma zarówno wady, jak i zalety. Ostateczna decyzja w kwestii jej zakupu powinna więc opierać się na indywidualnych preferencjach i potrzebach. Jeśli jednak nasza łazienka jest niewielka, na co dzień bierzemy prysznic, ale od czasu do czasu lubimy relaksować się w wannie pełnej gorącej wody i piany to warto rozważyć zakup wanny z parawanem. Najpewniej będzie to strzał w dziesiątkę!

Wanny z parawanem można znaleźć u polskiego producenta Mexen.