Planowanie oświetlenia domu na etapie budowy – o czym warto pamiętać?

Artykuł sponsorowany.

Oświetlenie pełni parę ważnych funkcji zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Warto je zaplanować już na etapie wznoszenia budynku, co pozwoli w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek. Jest kilka istotnych kwestii, jakie przy tej okazji należy mieć na uwadze.

Projekt oświetlenia zewnętrznego – to musisz wiedzieć!

Oświetlenie zewnętrzne ułatwia poruszanie się po terenie posesji, a przy okazji sprawia, że po zapadnięciu zmroku prezentuje się ona niezwykle estetycznie. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że przydomowy obszar dzieli się na różne strefy – każda z nich wymaga innego światła. W pierwszej kolejności niezbędne jest odpowiednie rozprowadzenie instalacji elektrycznej. To, ile obwodów jest potrzebnych, powinien określić elektryk posiadający stosowne uprawnienia. Uwzględnić przy tym trzeba takie elementy instalacji jak programatory czasu oraz czujniki ruchu i zmierzchu. Eksperci ze sklepu Centrum Światła przypominają, że instalację wykonuje się przed otynkowaniem elewacji i zagospodarowaniem posesji. Należy też wybrać gniazda i oprawy świetlne, które poradzą sobie nawet w  trudnych warunkach atmosferycznych. Zalecane są produkty o stopniu ochrony wynoszącym co najmniej IP 44.

Projekt oświetlenia wewnętrznego – podstawowe zasady

 Projektując oświetlenie wewnątrz domu, warto kierować się specyfiką konkretnego miejsca. Zarówno pod kątem rodzaju światła, jak i jego intensywności oraz barwy, każde pomieszczenie ma odmienne potrzeby. Już na etapie budowania domu dobrze jest przemyśleć kwestię rozmieszczenia poszczególnych stref. Inne światło niezbędne jest w sypialni, inne w kuchni, a jeszcze inne do oświetlenia strefy relaksu. Dzięki projektowi stworzonemu na wspomnianym etapie można uniknąć później problemów w postaci np. nieodpowiednio rozmieszczonych gniazdek elektrycznych lub podłączeń dla opraw oświetleniowych. Podobnie jak przy oświetleniu zewnętrznym, nie wolno zapomnieć o solidnych żarówkach. W pomieszczeniach domowych oraz na zewnątrz najlepiej sprawdzają się żarówki LED.