Kuchnia to miejsce, w którym każdego dnia dzieją się przeróżne rzeczy. Krojenie warzyw, wybieranie przypraw, mycie naczyń, a jeśli w kuchni jest wyspa lub część jadalniana, również spożywanie posiłków. Te czynności mogą być niekomfortowe lub nawet niebezpieczne, jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie w kuchni. Dowiedz się, jakie błędy są najczęściej popełniane i co zrobić, aby ich uniknąć!
Nieodpowiednia temperatura barwowa
To bardzo często popełniany błąd, ale też bardzo łatwy do skorygowania. Być może znasz ten problem z własnej kuchni – podczas gotowania czujesz senność i znużenie, a wszystko wydaje się zbyt żółte? A może wręcz przeciwnie, warzywa zdają się mieć dziwny odcień, mięso wygląda na nieco szare, a Ty czujesz rozdrażnienie? Temperatura barwowa ma niemały wpływ nie tylko na nasze postrzeganie kolorów, ale też na samopoczucie. W kuchni nie ma miejsca na zabawy kolorowym światłem. Prawidłowy odcień światła sprawi, że będziesz czuć się komfortowo i prawidłowo postrzegać kolory. Jest to niezwykle istotne, przecież to głównie wzrokiem oceniamy, czy składniki naszego posiłku są świeże.
Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste – wystarczy wymienić żarówkę. Na opakowaniu żarówki znajduje się oznaczenie jej temperatury barwowej, która podawana jest w Kelwinach. Wybierając neutralną barwę, powinniśmy szukać wartości od 3500 do 5000K. Im mniejsza liczba, tym bardziej żółty odcień światła. Większa liczba zaś oznacza odcień niebieskawy. Jeśli nie masz pewności, jaką żarówkę wybrać, nie musisz się martwić – większość producentów oprócz podania temperatury barwowej w Kelwinach zamieszcza na opakowaniu niewielką „ściągę”, na której zaznaczony jest kolor, jakim świeci dana żarówka.
Tylko jedno źródło światła
Oświetlenie główne, takie jak lampa sufitowa, to bez wątpienia niezbędny element wyposażenia kuchni. Tak rozświetlone pomieszczenie może wyglądać ładnie i przytulnie, dopóki nie zaczniemy z niego korzystać. Po podejściu do blatu roboczego czy zlewozmywaka okazuje się, że własnym ciałem rzucamy cień na wszystko, co robimy. Przeszkodą dla pojedynczego, centralnie umieszczonego światła mogą być także górne szafki kuchenne. W takiej sytuacji nietrudno o zacięcie się nożem czy pomylenie solniczki z pieprzniczką. Przy planowaniu oświetlenia kuchni należy więc zadbać o dodatkowe źródło światła nad obszarami roboczymi. Wdrożenie tej zasady przede wszystkim zwiększy komfort i bezpieczeństwo pracy nad przygotowywanymi przysmakami.
Nieodpowiedni materiał lub zbyt skomplikowany design
W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór, jeśli chodzi o wygląd przeróżnych akcesoriów i oświetlenia. Wzrok przyciągają na przykład przepiękne lampy sufitowe, jednak przy wyborze lampy do kuchni trzeba być szczególnie ostrożnym. W przeciwnym wypadku możemy tego mocno żałować. Wybierając lampę do kuchni zrezygnujmy z materiałowych kloszy, artystycznie pozwijanych elementów metalowych i szkła o porowatej powierzchni. W kuchni często obecna jest wilgoć parujących potraw i tłuszcz. W połączeniu z kurzem na wyżej wspomnianych typach lamp szybko utworzy się lepka warstwa, a czyszczenie będzie pracochłonne i może kosztować nas sporo nerwów. Warto mieć to na uwadze i unikać niektórych typów lamp do kuchni – lepiej sprawdzą się w innych pomieszczeniach. Na szczęście producenci oferują bogaty wybór lamp sufitowych, więc znalezienie funkcjonalnego i ładnego oświetlenia kuchennego nie powinno stanowić żadnego problemu.
Najnowsze komentarze