Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Szafa to magiczny mebel, który poza pięknym wyglądem jest w stanie pomieścić właściwie wszystko, co związane jest z naszą codziennością. Tylko jak ją zaprojektować, aby poza wspaniałym zewnętrznym wyglądem, była wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna?

Zaplanuj

Projektowanie szafy nie należy do najprostszych zadań. Jednak z właściwą wiedzą można osiągnąć niewątpliwy sukces. Ważne jest wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz dobra organizacja jej wnętrza. Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie – ile miejsca chcemy przeznaczyć na szafę? Skrojenie rozmiaru szafy, zgodnego z naszymi oczekiwaniami, wymaga stworzenia planu oraz sprecyzowania wyobrażeń i oczekiwań.

Głębokość i wysokość szafy

Od takich parametrów jak wysokość i głębokość zależeć zależeć będzie to, jak zagospodarujemy środek szafy. Oczywistym jest, że im będzie ona wyższa i głębsza, tym więcej rzeczy w niej zmieścimy. Jednak nie może być to szafa, która zajmie całą przestrzeń. Już na etapie planowania powinniśmy podjąć rozsądną decyzję związaną z jej rozmiarami.

jak zaprojektować garderobę

Źródło: pixabay.com

Jak rozplanować wnętrze?

To, jak zagospodarujemy środek szafy, wpływać będzie na jej funkcjonalność. Najniżej w szafie powinny znaleźć się szuflady bądź wysuwane kosze. Wówczas dostęp do przechowywanych rzeczy będzie znacznie łatwiejszy. Powyżej szuflad powinny znajdować się półki lub drążki z ubraniami. Góra szafy to miejsce na rzeczy używane sporadycznie.

Jeśli chodzi o wysokość na jakiej będą montowane drążki, to każdy powinien wybrać taką, która będzie dla niego najlepsza. Najpraktyczniej będzie dopasować ją do naszego wzrostu oraz tego, jakie jakie ubrania nosimy. Krótkie ubrania przyjmują średnio wysokość 100 cm, z kolei dłuższe, jak kurtki czy płaszcze, około 150cm.

Wykończenie i dodatki

Mamy ogromny wybór – możemy zdecydować się na szafę wolnostojącą lub pod zabudowę. Inna opcją może być także osobny pokój, a w nim garderoba. Jednak bardzo istotne jest jej zaplanowanie i rozmieszczenie. Można także kupić gotową już szafę, która będzie idealnie wpisywać się w nasze oczekiwania. Takie opcje oferuje niejedna hurtownia internetowa. Kwiaty mogą być zewnętrznym dodatkiem, zdobiącym wizualny wygląd szafy. Z kolei oświetlenie, poza funkcjami praktycznymi, może wpłynąć na jej wnętrze i zaskakująco je rozświetlić różnymi kolorami.

Szafa jest jednym z najpotrzebniejszych mebli w każdym domu. Zatem zagospodarujmy ją tak, aby stała się ona praktycznym, pojemny i funkcjonalnym elementem wyposażenia.