Jak urządzić przedpokój w mieszkaniu?

Dużą uwagę przywiązujemy do aranżacji salonu, sypialni czy kuchni, jednak przedpokój aranżacje niejednokrotnie traktujemy trochę po macoszemu. Często wynika to z faktu, że nie do końca wiemy, w jaki sposób zagospodarować niewielką przestrzeń. Zastanawiasz się, jak urządzić przedpokój w mieszkaniu, w którym nie masz zbyt wiele miejsca? Być może wspólnie uda nam się znaleźć odpowiedź.

Mały przedpokój jest niewątpliwie jednym z tych pomieszczeń w domu, w których bardzo łatwo wprowadzić niepotrzebny chaos. A jeśli to zrobimy, przebywanie w nim będzie po prostu uciążliwe, a przestrzeń, która powinna być maksymalnie funkcjonalna i przyjemna dla oka, zapełni się niepotrzebnymi przedmiotami. Jak nad tym zapanować?

1. Przedpokój aranżacje małej przestrzeni

Jeśli chcemy urządzić przedpokój w mieszkaniu, ale jesteśmy ograniczeni niewielką przestrzenią, postawmy na minimalistyczne rozwiązania. Dzięki temu będzie i ładnie, i praktycznie. Aranżacja przedpokoju wymaga od nas jednak sporego wyczucia.

Ładnie urządzony przedpokój to wizytówka naszego domu lub mieszkania. W końcu to to pomieszczenie jest pierwszym, które widzą nasi goście oraz my, gdy wracamy do domu. Musimy więc zadbać o to, by nie zmienił się w zagraconą klitkę. Istotne jest, by nawet niewielki przedpokój zapewnił nam możliwie najwięcej miejsca do przechowywania. Dlatego zastanówmy się, jakie role ma pełnić przedpokój, a także jakie przedmioty chcemy w nim przechowywać. Następnie przejdźmy do wyboru mebli, kierując się zasadą: „im praktyczniej, tym lepiej”.

Jeśli chcesz urządzić wąski przedpokój, znakomicie sprawdzi się szafa do przechowywania, która ma drzwi przesuwne i pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Innym doskonałym sposobem są równie praktyczne pawlacze, ewentualnie pudła i koszyki, które możesz przechowywać na dnie szafy.

2. Mały przedpokój – jaki kolor wybrać?

Kolory – to one pełnią kluczową rolę, jeśli chodzi o przedpokój aranżacje. Odpowiedni dobór koloru pozwoli na zniwelowanie mankamentów pomieszczenia i wydobycie z niego tego, co najlepsze. Jasny przedpokój to świetna opcja w mieszkaniu, w którym na tę przestrzeń pozostało jedynie niewiele miejsca. Jeśli zatem zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, postaw na jasne, stonowane barwy ścian i sufitu. Nowoczesny przedpokój możesz pomalować na biały kolor, ale sprawdzą się również odcienie takie jak krem czy beż. Chcesz trochę zaszaleć? Proszę bardzo. Nawet jeśli przestrzeń jest mała, możesz pobawić się kolorem – wybierz błękit, lekki, pudrowy róż, subtelną żółć lub rozmytą szarość.

Pamiętaj, że receptą na mały, wąski przedpokój czy korytarz mogą być kontrasty.Jeśli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie, pomaluj sufit w podobnym kolorze do ścian. Jeśli chcesz je rozszerzyć, pomaluj ściany na na kontrastowe, nieco ciemniejsze kolory.

3. Optymalne oświetlenie

Kolor przedpokoju jest bardzo ważny, ale aranżacje przedpokoju to także odpowiednie oświetlenie. Jeśli przedpokój jest mały i nie wpada do niego światło dzienne, zawieszenie jednej lampy na środku sufitu nie wystarczy. Postaw na większą liczbę źródeł światła. Ciekawym rozwiązaniem będzie zawieszenie kinkietów na ścianie lub ustawienie niewielkiej lampy podłogowej. Możesz też wykorzystać punktówki lub reflektorki. Ciekawym pomysłem jest również użycie dekoracyjnego oświetlenia, w tym popularnych cotton balls.

Jeśli poświęcisz trochę czasu na aranżację przedpokoju, z pewnością nie będziesz żałować tej decyzji.