Kiedy konieczne jest wymienienie grzejnika na nowy? Jakie czynniki powinny decydować o konieczności zakupu nowych kaloryferów?
Bezsprzecznie najbardziej rozpoznawalnym i widocznym elementem każdej grzewczej instalacji jest grzejnik. Często zatem decyzja o jego wymianie podyktowana jest wyłącznie pobudkami estetycznymi. Nie ma w tym nic dziwnego. Grzejniki dekoracyjne są bowiem w stanie wnieść do aranżacji pomieszczenia dużo świeżości i unikalnego charakteru. Częściej jednak wymiana grzejników powinna odbywać się ze względów czysto technicznych. Czy to z powodu ich kiepskiego stanu, czy też błędnie dobranych parametrów. W niniejszej publikacji skupimy się zatem na tym, kiedy powinno się rozważyć wymianę grzejników w mieszkaniu.
Aspekty techniczne – główny powód do wymiany grzejnika
Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na decyzję o wymianie grzejnika powinna być jego szczelność. Problem braku szczelności w głównej mierze dotyczy płytowych grzejników wykonanych ze stali. To właśnie w ich przypadku korozja powoduje perforacje blachy co w konieczności wymaga wymiany grzejnika na nowy. Zupełnie odmienną kwestią jest nieszczelność samych zaworów. Nie można tych dwóch sytuacji łączyć ze sobą. Zawór można bowiem stosunkowo prosto wymienić bez konieczności zakupu nowego grzejnika.
Kolejną techniczną przesłanką skłaniającą do wymiany grzejnika może być jego moc. Chodzi tutaj o to, czy moc danego grzejnika jest rzeczywiście wystarczająca do ogrzania danego pomieszczenia przy założeniu konkretnej temperatury pomieszczenia, jak i temperatury wody zasilającej. Często bowiem moc grzejników nie jest poprawnie dobrana. Trzeba zdawać sobie sprawę, że niektóre pomieszczenia takie jak chociażby łazienka muszą mieć wyższą temperaturę, aby zachowany został w nich komfort termiczny. Utrzymanie takowej temperatury wiąże się z użyciem grzejnika o większej mocy. Ogólnie przyjmuje się, że do łazienki należy dobrać grzejnik, którego moc będzie o około dwadzieścia procent większa od tej w standardowych pomieszczeniach.
Wymiana kotła nie zawsze wiąże się z wymianą grzejników
Wymiany grzejników może być też podyktowana z mianą kotła c.o. W sytuacji, gdy zastąpimy stary kocioł nowym może się wydawać, iż konieczne będzie wymienienie również grzejników. Wynikać by to miało z faktu, że kocioł kondensacyjny będzie pracować z pełną sprawnością jedynie w przypadku gdy będzie przygotowywał wodę o niższej temperaturze co w konieczności przełoży się na spadek mocy grzejników. Na całe szczęście w wielu domach grzejniki mają znacząco zawyżoną moc, dzięki czemu nawet obniżenie temperatury wody nie przełoży się tak znacznie na spadek mocy.
Powodem wymiany grzejników mogą być też tak jak wspomnieliśmy we wstępie względy estetyczne. Remont łazienki czy też kuchni może bowiem przynieść całkowitą zmianę kolorystyki. Biały grzejnik może wtedy kłócić się z wystrojem wnętrza. Jednak dzięki temu, że obecnie grzejniki dekoracyjne dostępne są w bardzo zróżnicowanych wzorach oraz bogatej palecie kolorystycznej ich dopasowanie do pomieszczenia nie powinno stanowić większego wyzwania.
Przedstawiliśmy wam zatem główne czynniki, które powinny powodować decyzję o wymianie grzejników. Kupując nowe urządzenia tego typu zawsze radzimy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, deklarowaną moc oraz względy estetyczne takie jak kształt i kolor.
Najnowsze komentarze