Zalety drewnianej podłogi

Drewno wraca do łask. Coraz częściej decydujemy się nie tylko na drewniane meble, ale również drewnianą podłogę. Musimy pamiętać o tym, że wysokiej jakości podłoga, która została wykonana z drewna, stworzy ciepłe oraz estetyczne wnętrze, które będzie współgrało z różnego rodzaju wykończeniami, meblami oraz kolorami. Tak naprawdę drewniana podłoga z powodzeniem wpisze się w każdy styl. Drewnianą podłogę doceniana niegdyś w dworach i pałacach, ale ciągle, od setek lat cieszy się ona ogromnym uznaniem. Jakie są zalety drewnianej podłogi? Czy warto inwestować w takie rozwiązanie w naszych wnętrzach? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Naturalne drewno, naturalne piękno

Istnieje wiele rodzajów paneli, które niemal idealnie imitują wygląd podłóg drewnianych. Musimy jednak pamiętać, że mimo walorów estetycznych i doskonałego naśladownictwa drewna, nie są one w stanie zastąpić podłogi wykonanej z prawdziwego i naturalnego drewna. Mimo tego, że różnice w estetyce mogą zdawać się niezauważalne, powinniśmy mieć świadomość tego, że jakość oraz trwałość takiej podłogi będzie znacznie krótsza. Oczywiście, drewno wymaga od nas większej uwagi przy konserwacji, a także stanowi o wiele droższe rozwiązanie, ale z pewnością warto w nie zainwestować.

Trwałość i wytrzymałość

Ogromną zaletą podłóg drewnianych jest ich duża wytrzymałość na widoczne zniszczenia. Właściwie prowadzona pielęgnacja i konserwacja drewnianych podłóg będzie mogła zminimalizować ryzyko zarysowań, wgnieceń czy podatności na duże obciążenia. Drewno i jest o wiele trwalszy materiałem niż panele podłogowe wykonane z surowców drewnopodobnych.

Ciepło i przytulnie

Do zalet drewnianej podłogi zaliczyć należy to, że doskonale ono izoluje nasze wnętrza. Drewniana podłoga z pewnością przyczyni się do tego, że w mieszkaniu, czy też domu zostanie zatrzymane ciepło. Izolacja ta, dotyczy jednak nie tylko temperatur, ale również dźwięków. Cechuje się dobrą pochłaniania dźwięków i posiada korzystne właściwości akustyczne. Drewniana podłoga z powodzeniem będzie nadawać również ciepłego klimatu każdemu wnętrzu. Tym samym tak wykończone pomieszczenie będzie niezwykle.

Renowacja, czyli cyklinowanie podłóg

Ogromną zaletą drewnianych podłóg jest to, że można poddawać je zabiegom renowacji. Cyklinowanie podłogi sprawi, że nasza nawet najbardziej zniszczona drewniana posadzka odzyska świeży wygląd i znów będzie prezentowała się doskonale. Cyklinowanie podłóg jest zabiegiem, który wymaga od nas opróżnienia posadzki, ale musimy pamiętać o tym, że tego typu czynność wykonuje się raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat – w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzeń drewnianej posadzki. Cyklinowanie podłóg z powodzeniem uczyni naszą podłogę świeżą i pozbawi ją różnego rodzaju uszkodzeń. Tego typu zabieg możemy wykonać samodzielnie, aczkolwiek konieczny jest do tego odpowiedni sprzęt oraz solidna wiedza z tego zakresu. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania doświadczonej ekipie, która doskonale zaznajomiona jest z tym tematem. Cyklinowanie podłóg to ogromna zaleta drewnianych posadzek, gdyż pozwala ono na całkowitą renowację litego drewna.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Drewniane posadzki są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Warto również wiedzieć, że drewniane podłogi posiadają walory zdrowotne, gdyż charakteryzują się antystatycznością, co skutecznie zapobiega osadzaniu się ewentualnych alergenów.

Podsumowanie

Drewniana posadzka posiada bardzo wiele zalet. Jedynym jej minusem może być dość wysoka cena, ale warto uświadomić sobie, że jest to inwestycja na długie lata. To, co wyróżnia drewnianą posadzkę to fakt, że można poddawać ją renowacji. Cyklinowanie podłóg sprawi, że nawet zniszczona drewniana podłoga odzyska dawny blask. Ponadto na tym etapie możliwe staje się naprawienie różnego rodzaju szczelin czy wymiana szczególnie zniszczonych klepek parkietu czy nawet całych desek. Oczywiście do tego typu działań niezbędna jest fachowa wiedza oraz doświadczenie w pracy.