Z jakiego materiału warto budować dom?

Budowa domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Jedna z pierwszych, jaka czeka na inwestora to ta, z czego ma powstać nieruchomość. Wybór ten jest bardzo ważny, bowiem wpływa na koszty budowy, czas, a także późniejsze wydatki związane z eksploatacją domu. Wbrew pozorom materiałów budowlanych dedykowanych budownictwu mieszkalnemu nie brakuje. Które z nich są najpopularniejsze?

Tania budowa domu

Materiały budowlane to znaczący koszt przy budowie nieruchomości. Statystycznie pochłaniają one ok. 60% budżetu. To, dlatego ich wybór jest jednym z najistotniejszych. Kwestia tego, czy dom będzie murowany, czy drewniany będzie bowiem wpływać na koszty, czas budowy i późniejszą użyteczność nieruchomości. W Polsce domy jednorodzinne najczęściej stawiane są w technologii drewnianej szkieletowej i murowanej. Ta pierwsza pozwoli na szybką i tańszą budowę. Drewno ma jednak wiele wad, przez co popularniejszym wyborem są nieruchomości murowane. W ich przypadku firma budowlana do tworzenia ścian zewnętrznych może wykorzystać materiały ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, keramzytobeton czy bloczki sylikatowe. Te materiały sprawiają, że nieruchomość jest odporna na kaprysy polskiej pogody.

Budowa domu z cegły

Cegła ceramiczna to tradycyjny materiał wykorzystywany do budowy domu przez firmę MM Bujak. Materiał ten ma szerokie zastosowanie – przede wszystkim służy do stawiania ścian dwu oraz trzywarstwowych. Cegły ceramiczne pozwalają ułożyć dowolną konstrukcję – można więc z nich stworzyć ściany, nadproża czy sklepienia, czyli zbudować cały dom. Ze względu na wysoki koszt wybierana jest bardzo rzadko przez Inwestorów jako budulec całego budynku, dlatego wykorzystywana jest częściej jako element dekoracyjny. 

MM Bujak do budowy wykorzystuje kilka rodzajów cegły, bowiem każda ma inne właściwości. Dziurawka zapewnia odpowiednią izolację cieplną i akustyczną, natomiast pełna charakteryzuje się dużą wytrzymałością na obciążenia. Licowe i klinkierowe cegły MM Bujak wykorzystuje natomiast do stworzenia eleganckiej elewacji, kominów czy ogrodzenia.

Budowa domu z bloczków

Przepisem na tani, ale wytrzymały i solidny dom jest sięgnięcie po bloczki. W składach budowlanych znaleźć można bloczki z betonu komórkowego  oraz silikaty, czyli bloczki piaskowo-wapienne. Posiadają one wiele wspólnych cech takich jak dobra izolacja akustyczna, niski współczynnik przenikania ciepła czy zwiększona odporność na działanie ognia. Warto jednak pamiętać, że te bloczki z betonu komórkowego są lżejsze, a także bardziej nasiąkliwe, ale za to są cieplejsze. Te właściwości sprawiają, że bloczki z betonu  komórkowego są najczęściej wybieranym materiałem konstrukcyjnym przez Inwestorów.  Silikaty firma MMBUJAK częściej wykorzystuje przy  budowie budynków biurowych i inwentarskich.

Budowa domu z ceramiki

Pustaki ceramiczne to powszechnie znany i nadal popularny materiał budowlany. Jest on lubiany niemal przez każdą firmę budowlaną w Polsce. Wynika to z tego, że pozwala stworzyć komfortową i solidną nieruchomość. Pustaki ceramiczne zapewniają bardzo wysoki poziom izolacji akustycznej i termicznej.  Ponadto są one odporne na ogień i mają niską nasiąkliwość. Ceramika jest wykorzystywana przy budowie tak zwanych budynków oddychających. Pamiętając jednak o tym, żeby ceramikę ocieplić wełną, a nie styropianem.