Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musimy liczyć się z faktem poniesienia dodatkowych kosztów związanych w wykończeniem i urządzeniem wnętrz.
Standard deweloperski oferuje zazwyczaj jedynie pobieżne wykończenie pomieszczeń – położenie tynków maszynowych na ściany i posadzek betonowych na podłogach, montaż grzejników, montaż drzwi zewnętrznych do mieszkania z klatki schodowej, założenie gniazdek elektrycznych i właściwie to wszystko (okna PCV lub drewniane i parapety stanowią konstrukcję budynku, więc te elementy są zawsze zagwarantowane). Nowy właściciel nieruchomości musi zatem sam we własnym zakresie wykończyć mieszkanie lub zlecić to firmie, która oferuje usługi wykańczania mieszkań „pod klucz”. Rozwiązanie to jednak nie należny do najtańszych, dlatego lepiej warto skorzystać z usług doświadczonego i sprawdzonego fachowca (najlepiej z polecenia), który wykona pozostałe prace.
Malowanie
Jedną z kilku czynności, które można wykonać we własnym zakresie jest m.in. malowanie pomieszczeń (po uprzednim szpachlowaniu), montaż paneli podłogowych oraz umeblowanie mieszkania. Płytki podłogowe i ścienne, instalacje wodno-kanalizacyjną, tynkowanie i drobne prace elektryczne lepiej zostawić fachowcom. Elementem, o który musimy zadbać również we własnym zakresie jest montaż drzwi wewnętrznych do pokoi, łazienki, toalety, kuchni itp.
Drzwi
Drzwi wewnętrzne składają się z ościeżnicy (stałej lub regulowanej ramy) oraz skrzydła drzwi. Najefektowniejszym a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest montaż ościeżnicy regulowanej, która jest dopasowana do różnej grubości muru, nie są wymagane tutaj ozdobne elementy maskujące oraz do jej montażu wystarczy wyłącznie pianka montażowa i rozpórki zabezpieczające przed skrzywieniem ościeżnicy podczas wypełniania przestrzeni pomiędzy murem a ościeżnicą pianką montażową.
Wybór odpowiedniej konstrukcji drzwi zależy zatem od grubości muru, wielkości otworu drzwiowego i wielkości dostępnej przestrzeni na opaskę ościeżnicy. Oczywistym jest także dobór odpowiedniego stylu drzwi (przeszklone lub pełne) oraz koloru, który powinien być dopasowany do wystroju wnętrza. Podstawową zasadą jest unikanie wchodzenia podłogi na ścianę, tzn. kolor drzwi powinien być inny niż kolor podłogi – najlepiej w tonacji kolorystycznej umeblowania. Szeroka paleta dostępnych kolorów na rynku pozwala na wybór odpowiedniego odcienia, idealnie komponującego się z resztą pomieszczenia. Czytelna instrukcja montażu drzwi pozwala na bezproblemowy montaż nawet osobie, która nie ma żadnego doświadczenia. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych i mieć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
Najnowsze komentarze