Wybór projektu domu na stromym zboczu – najważniejsze zasady

Wybór działki to jeden z pierwszych i ważniejszych etapów planowania budowy domu. Od jej powierzchni i rodzaju zależy, jaki budynek będzie mógł powstać na danym terenie. Dlatego przed jej zakupem warto zdecydować się na projekt domu, który będzie do niej pasował. Jeśli marzysz o domu na stromym zboczu, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami takiego przedsięwzięcia.

Możliwości wykorzystania stromej działki

Dom na pochyłej działce to jeden z bardziej urokliwych rodzajów budownictwa. Skos działki wykorzystać można do stworzenia nietuzinkowego ogrodu, pełnego skalnych roślin i nieoczywistych kolorów. Domy na stromym zboczu często też łączą się z wyjątkowymi pejzażami w ich sąsiedztwie, takimi jak doliny rzek, lasy czy górskie zbocza. Powierzchnia ta daje również wiele dodatkowych możliwości związanych z zagospodarowaniem tarasu, a widok z okien nigdy nie przestanie zachwycać, szczególnie na wyższych piętrach.

Dom na pochyłej działce

Zalety domu na pochyłej działce

Pochyła działka pod budowę domu – jak ją wykorzystać? Skos działki otwiera wiele możliwości architektonicznych dla nowo powstałych budynków mieszkalnych. Jednym z nich jest wykonanie garażu o nietypowej zabudowie, piwnicy lub winiarni bez konieczności kopania albo pokoju zabaw. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań przyszłych mieszkańców. W takim domu można również zagospodarować znacznie więcej przestrzeni użytkowej. Często działki te udaje się znaleźć w niższych cenach. Kolejnym atutem, jaki zapewni nam dom na pochyłej działce, będzie lepsze odprowadzanie wody z działki, co z kolei może zapobiec zalaniu. Nietypowy charakter nieruchomości na takim terenie pozwoli wyróżnić się na tle domów na równej powierzchni, sprawi także, że dom będzie wydawał się wyższy i bardziej pokaźny. Sprawdź najnowsze projekty domów na pochyłą działkę na DomoweKlimaty.pl.

Dom na stromym zboczu

Jak wybrać odpowiedni projekt domu na stromym zboczu?

Pochyła działka ma wiele zalet, jednak jej ukształtowanie nie jest łatwe do zagospodarowania.  By uniknąć osuwania się terenu oraz innych niefortunnych zdarzeń, należy wybrać projekt dostosowany do terenu. W tym celu skorzystać można z gotowych projektów, które dzięki wizualizacji będą w stanie oddać w pełni przyszły wygląd wymarzonego domu, niezależnie, czy będzie on niewielki, czy przeznaczony dla wieloosobowej rodziny. Przy zamawianiu możliwa jest jego modyfikacja, a dzięki kosztorysom przyszły użytkownik jest w stanie oszacować koszty budowy domu.

Na co zwrócić uwagę budując dom na stromym zboczu?

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które wykonają badania geologiczne. Na podstawie uzyskanych wyników można ocenić jakość gruntu. Specjaliści będą w stanie także ocenić czy istnieje potrzeba stawiania ściany oporowej, zabezpieczającej grunt przed osuwaniem się bądź niwelacja, czyli wyrównywanie terenu. Ponadto, należy także wybrać odpowiednie materiały przystosowane do budowy na tego typu terenie. Mowa tu przede wszystkim o fundamentach schodkowych, które są dopasowane do pochyłości terenu. 

Istotne jest także ustawienie budynku względem stron świata. Wiąże się to z unikaniem strat ciepła. Należy pamiętać, aby północna elewacja była zwrócona w stronę skarpy. Pomieszczenia, jakie znajdują się w tej części budynku, nie potrzebują dużego nasłonecznienia, np. pomieszczenia gospodarcze czy garaż.