Wnętrza w stylu boho – hit sezonu?

Mimo że lato nieuchronnie dobiegło końca i będziemy musieli się z nim pożegnać na cały rok, nie musimy rezygnować z odrobiny letniego klimatu w naszym życiu. Możemy go uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że urządzimy swoje wnętrze w stylu boho.

Jest to prawdziwy hit, zwłaszcza jeśli chodzi o trendy wykończenia mieszkań w Warszawie. Stołeczni architekci wnętrz z chęcią zamieniają cztery ściany swoich klientów w pełne beztroskości aranżacje w stylu boho.

Czym charakteryzuje się styl boho?

Próbując dotrzeć do prawdziwego sedna stylu boho należałoby zwrócić uwagę na jego bezpośrednie odniesienia do kultury ludowej. Warto przy tym dodać, że nie chodzi tu o polską kulturę ludową, lecz nawiązywanie do dziedzictwa takich miejsc jak słoneczna Afryka, odległa Australia i fascynująca Ameryka Południowa. Są to miejsca o niepowtarzalnym klimacie, lecz styl boho zdaje się je skutecznie imitować. Boho łączy w sobie to, co najlepsze z kultury danych kontynentów i daje wyraz ich bogatej historii, która mimo upływu lat wciąż żyje w naszej pamięci i wnętrzach naszych mieszkań.

Boho, jak sama nazwa wskazuje, czerpie swoje źródła także z Bohemy – artystycznej grupy, która wyróżniała się negowaniem obowiązujących norm społecznych i potrzebą wyróżnienia na tle innych. Ważną wartością podzielaną przez artystów należących do bohemy było kontestowanie produkcji masowej, która ujednolica, standaryzuje i pozbawia rzeczy ich wyjątkowości. Sprzeciw ten widoczny jest w aranżacjach w stylu boho, które wysoko cenią niepowtarzalność.

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Nietuzinkowe połączenia i przytulność – tak można by podsumować styl boho. Warto w tym kontekście wymienić kilka jego podstawowych cech. Styl boho wyróżnia przede wszystkim jego charakterystyczna kolorystyka. Urządzone w tym stylu wnętrza łączą w sobie biel, beż, kolory ziemiste, odcienie pomarańczy i czerwieni, nierzadko sięgając także po odcienie żółtego. Taka paleta barw odzwierciedla właściwe dla tego stylu przywiązanie do natury, które przejawia się także w stosowaniu elementów egzotycznych, ludowych i folklorystycznych. Natura przemawia także poprzez używane materiały – mile widziane są meble z naturalnego drewna oraz dodatki z wikliny czy bambusa.

Tego typu eklektyczne łączenie ze sobą wielu elementów daje wyraz kolejnej wyznawanej przez bohemistów wartości – różnorodności. Wnętrze mieszkania nie może być nudne – raczej ma przypominać wielobarwną mozaikę. W boho nawet te elementy, które pozornie do siebie nie pasują, tworzą spójną całość.

Sprawdź również: Czy wystrój mieszkania ma wpływ na nasze samopoczucie?

Mieszkanie w stylu boho byłoby niepełne, gdyby nie starannie dobrane ozdoby. Dywany, obrazy, plakaty – wszystko powinno być kupowane z dużą uwagą. Ważną rolę pełnią rośliny. Muszą one robić wrażenie na odwiedzających mieszkanie gościach. Z tego względu we wnętrzach w stylu boho doskonale sprawdzą się pokaźne monstery czy egzotyczne bambusy. Oprócz kolorowych kwiatów w roli dodatków świetnie sprawdzą się ceramiczne naczynia czy pamiątki przywiezione z dalekich podróży.

U kogo najlepiej się sprawdzi?

W stylu boho nonszalancja i wyrafinowany gust w harmonijny sposób łączą się ze swobodą. Jeśli uwierzyć we stwierdzenie, że wystrój naszego mieszkania odzwierciedla jakąś część naszej osobowości, styl boho sprawdzi się najlepiej u pewnego typu osób. Powinny wziąć go pod uwagę osoby, które nie boją się wyzwań i nie widzą problemu w łączeniu ze sobą sprzeczności. O stylu boho można wiele powiedzieć, lecz na pewno nie to, że jest nudny. Tacy powinni być też właściciele mieszkań urządzonych w tym stylu – przebojowi, pewni siebie i otwarci na nowe doświadczenia. Z tego względu czasem mówi się, że styl boho to domena hipisów i wolnych dusz – osób niedających się łatwo zamknąć w sztywnych ramach narzucanych im przez społeczeństwo. Każdy kto ceni swoją indywidualność i chciałby, aby wnętrze jego mieszkania wyróżniało go na tle innych powinien wziąć pod uwagę styl boho.