Nawet 30% energii cieplnej może wydostawać się z budynku jednorodzinnego przez dach. Dlatego trudno wyobrazić sobie nowy budynek bez warstwy izolacyjnej poddasza, które dzięki temu nabiera charakteru użytkowego. Oto trzy najczęściej wybierane sposoby na ocieplenie poddasza. Kolejność nie jest przypadkowa!
Pianka poliuretanowa
Pianka poliuretanowa wciąż pozostaje stosunkowo rzadkim wyborem przy ocieplaniu poddasza. Materiał ma swoje zalety – jest dobrym izolatorem ciepła i można go łatwo zaaplikować przy pomocy specjalnego pistoletu. Pianka szybko się rozpręża i wnika w szczeliny, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych. Wystarczy stosunkowo cienka, bo licząca 20 cm warstwa izolacji. Dlaczego zatem pianka poliuretanowa nie jest wybierana częściej? Decydują o tym wysokie, nieopłacalne koszty takiej inwestycji.
Ocieplanie poddasza styropianem
Przyzwoitym izolatorem ciepła jest także styropian. Jednak nieco częściej niż na poddaszu możemy go spotkać na ścianach zewnętrznych budynku, gdzie i tak nie jest pierwszym wyborem. Chociaż styropian posiada przyzwoite właściwości termoizolacyjne, należy pamiętać, że jest materiałem pozbawionym elastyczności. W praktyce ocieplenie dachu skośnego przy jego pomocy jest więc karkołomnym zadaniem. Poza tym, styropian nie jest materiałem niepalnym, a w dodatku słabo izoluje dźwięk, co w przypadku poddasza użytkowego praktycznie go dyskwalifikuje. W końcu o komforcie mieszkańców decyduje nie tylko optymalna temperatura, ale również wolność od hałasu dobiegającego z zewnątrz.
Wełna mineralna – najczęstszy wybór przy ocieplaniu poddasza
Najczęstszym wyborem do ocieplenia poddasza od lat pozostaje wełna mineralna. Dlaczego? Po pierwsze, wełna izolacyjna posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne charakteryzując się współczynnikiem przewodzenie ciepła na poziomie nawet λD = 0,032 W/mK. Ponadto, wełna mineralna jest materiałem niepalnym, a więc bardzo bezpiecznym i charakteryzuje się przy okazji doskonałą izolacyjnością akustyczną. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość montażu i transportu lekkiej wełny mineralnej szklanej.
Materiał zwinięty w rolki wystarczy rozpakować, aby szybko osiągnął docelowy kształt. Jednocześnie wełna jest bardzo elastyczna, dzięki czemu doskonale wypełnia nierówności charakterystyczne dla dachów skośnych. Montaż przebiega dwuetapowo. Pierwszą warstwę wełny mineralnej układa się między krokwiami dachu, co przy uwzględnieniu delikatnego zapasu nie wymaga dodatkowych zaczepów. Druga, ułożona poprzecznie warstwa wełny spoczywa na specjalnym rusztowaniu.
Tak zaizolowane poddasze doskonale spełnia swoją funkcję przez wiele lat, dlatego stosunkowo tania i bardzo skuteczna wełna mineralna na długo pozostanie prawdopodobnie pierwszym wyborem przy ocieplanie poddasza.
Najnowsze komentarze