Świece czy woski zapachowe – co wybrać?

Coraz więcej osób docenia istotną rolę, jaką w ich wnętrzu odgrywają zapachy. Dbając o przyjemny i świeży zapach w domu, inwestujemy w odświeżacze powietrza w aerozolu, elektryczne, kadzidełka i świece zapachowe. Nasze wybory wiążą się z różnymi rezultatami i nie zawsze uda nam się od razu trafić na właściwą metodę odświeżania powietrza oraz odpowiedni dla nas zapach.

W ostatnich latach oprócz świec zapachowych dużą popularnością cieszą się woski zapachowe. Czym są i co wybrać, dbając o piękną woń w naszym domu?

Świece, a woski zapachowe – podstawowe różnice

Najważniejszą różnicą pomiędzy świecą zapachową a woskiem jest sposób palenia. Świece rozpala się tradycyjnie, a wosk wymaga odpowiedniego przygotowania. Do wosków zapachowych używa się specjalnych kominków. W ich górnej części znajduje się pojemnik na wosk, a pod nim przestrzeń do rozpalenia świeczki, tak zwanego podgrzewacza, który swoim płomieniem rozpuszcza wosk, aby uwolnić zapach. Kominki do wosków są dostępne w różnych wariantach, niektóre są niezwykle ozdobne, inne bardziej dyskretne, ale paląc się, robią doskonałe wrażenie.

Kolejną różnicą jest wielkość. Woski sprzedawane są w małych gramaturach, aby można było zmieniać zapachy. Świece mają zazwyczaj od ok. 100 gram, aż do ponad 600 gram, gwarantując wiele godzin palenia. Decydując się na świecę najczęściej im większa, tym lepiej się opłaca, ale jest to równoznaczne z tym, że ten wybrany zapach będzie towarzyszył nam dłuższy czas.

Warto wspomnieć również o cenie. Woski ze względu na mniejszą gramaturę i brak efektownego opakowania są tańsze niż świece, ale pamiętajmy, że do ich używania potrzebny jest kominek do wosków. Ceny kominków różnią się od siebie w zależności od marki i materiału wykonania. Jest to jednak zakup jednorazowy.

Zalety wosków zapachowych

Zaletą, na której swój wybór opiera najwięcej kupujących, jest możliwość zmiany zapachów z taką częstotliwością jak mamy na to ochotę. Posiadając w swojej kolekcji kilka wosków, możemy palić inny każdego dnia lub nawet łączyć je ze sobą, tworząc własne, unikalne wariacje aromatyczne.

Wiele osób docenia urok kominków do wosków, który odpowiada im bardziej niż świeca, spalająca się w zależności od marki w bardziej lub mniej estetyczny sposób.

Zestaw w postaci kominka do wosków i kilku wosków zapachowych może być świetnym pomysłem na prezent. Taki podarek z pewnością będzie trafiony, ponieważ jest praktyczny i atrakcyjny, a także bardzo pomysłowy. Jeżeli zadbamy o odpowiednio dobrane zapachy, możemy sprawić obdarowywanemu wiele godzin przyjemności wśród aromatów wosków zapachowych.