Przelicznik miar kuchennych – poznaj najważniejsze miary!

W kuchni nie ma miejsca na niedokładność. Jeśli zależy ci na tym, by stworzyć pyszne danie, musisz znać proporcje. Przepis nie podaje dokładnej gramatury? Nic strasznego – mamy dla ciebie przelicznik miar kuchennych.

Szklanka

Szklanka zwykle ma 250 mililitrów i jeśli w przepisie nie jest napisane inaczej, właśnie o tę ilość chodzi. Możesz, dzięki niej  odmierzyć mleko czy wodę do ciasta. Jeśli za pomocą szklanki odmierzasz olej, uważaj – zmieści ona tylko 225 gramów tego płynu. Szklanka to także 170 gramów mąki pszennej i 200 gramów mąki ziemniaczanej. Pamiętaj jednak, że różne rodzaje mąki posiadają różną konsystencję. Dlatego w szklance zmieści się zaledwie 145 gramów mąki pszennej razowej. Natomiast w przypadku cukru jest w stanie pomieścić 220 gramów.

Łyżka

Łyżka mieści 15 mililitrów płynu – na przykład wody. Jednak za jej pomocą najczęściej odmierza się takie składniki jak mąka, miód, cukier czy śmietana. Łyżka mąki pszennej to 10 gramów, z kolei mąki żytniej razowej już 8 gramów. Jedna łyżka miodu będzie odpowiadała 22 gramom miodu, dlatego pamiętaj, by nie dodawać ich zbyt dużo do ciasta, jeśli zależy ci na mniej kalorycznych wypiekach. Łyżka soli to 20 gramów – to o 14 gramów więcej, niż dzienna zalecana dawka.

Łyżeczka

Mniejsze łyżeczki pozwalają na dozowanie przypraw bądź niewielkich ilości innych proszków i płynów. Jedna łyżeczka to 5 mililitrów płynu, na przykład wody. Zmieści także 3 gramy mąki pszennej. Za pomocą łyżeczki dodasz do ciasta także 5 gramów cukru wanilinowego oraz 7 gramów miodu, 2,5 grama kakao i 3 gramy wiórków kokosowych.

Waga – najlepszy przelicznik

Możesz korzystać z popularnych przeliczników – kubków, szklanek czy łyżek – jednak najdokładniejsza zawsze będzie cyfrowa waga kuchenna. To ona bezbłędnie wskaże ci, ile gramów bądź mililitrów używasz podczas przygotowywania danej potrawy. Waga to „must have” w domu osób z cukrzycą czy też na diecie redukcyjnej. Jeśli liczysz kalorie, szklanki i łyżeczki mogą nie wystarczyć.

Więcej na temat wag oraz innych produktów, które powinny znaleźć się w kuchni, znajdziesz na stronie Leifheitsklep.pl.