Poznaj nowoczesne sposoby na wydłużenie żywotności dachu

Decydując się na budowę lub renowację budynku chcemy, by posłużył nam on przez długi czas bez konieczności wykonywania napraw czy remontów. Niestety, newralgiczne punkty, narażone na działanie czynników atmosferycznych, często wymagają poprawek. Jednym z nich jest z całą pewnością dach budynku. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy zadbać o to, by dach pozostał szczelny i spełniał swoją funkcję przez znacznie dłuższy czas. W jaki sposób?

Dlaczego pojawiają się problemy z dachem?

Wydawać by się mogło, że dach to jeden z najbardziej dopieszczonych i solidnych elementów konstrukcyjnych budynku. Składa się z więźby, pokrycia, niejednokrotnie różnorodnych materiałów izolacyjnych. Zapominamy jednak, że jest to jednocześnie element, który jest najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych. Musi wytrzymać nie tylko duże różnice temperatur, zalegający na nim śnieg lub deszcz, ale również silne promieniowanie słoneczne, które wpływa niestety na wytrzymałość materiałów, z których został wykonany dach.

To właśnie dlatego już po kilku latach możemy zaobserwować pewnego rodzaju problemy związane z dachem. Mowa tu nie tylko o nieszczelności i spadku temperatury wewnątrz pomieszczeń, ale również o zjawisku zupełnie odwrotnym, czyli zwiększaniu się temperatury w budynku, gdy słońce operuje najmocniej. Obie wiążą się ze sporym dyskomfortem. Dlatego też warto zadbać o wydłużanie żywotności dachu.

Jak im zapobiec?

Nie da się ukryć, że nawet zastosowanie najwyższej jakości pokryć dachowych nie ochroni nas przed ich niszczeniem. W zależności od rodzaju wykończenia dachu, materiał, który zastosowaliśmy, może rozszczelniać się, kruszyć, odkształcać lub zmieniać swoje wymiary powodując nieszczelność.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy temu zapobiec i wydłużyć żywotność dachu o 10 lat. Jednym z rozwiązań, które zasługuje na szczególną uwagę, jest polimerowa powłoka hydroizolacyjna. Po odpowiednim, dostosowanym do rodzaju pokrycia dachu przygotowaniu, na jego powierzchnię nanosi się specjalny, płynny preparat, który zastygając tworzy stałą, wodoodporną powłokę. Jest to szybkie, bezpieczne i nie wymaga opuszczenia budynku na czas renowacji.

Wydłużanie żywotności dachu – czy daje dodatkowe korzyści?

Wydłużanie żywotności dachu za pomocą powłok hydroizolacyjnych przynosi szereg korzyści. Dach budynku jest bowiem chroniony przed wieloma czynnikami, takimi jak wilgoć – nie musimy obawiać się nieszczelności i przeciekania. Poza tym rozwiązanie to pozwala nam zapomnieć o problemie niszczenia pokrycia dachowego przez mróz, promieniowanie słoneczne, czy zalegające opady. To jednak nie wszystko. Stosując powłokę hydroizolacyjną możemy cieszyć się niższą temperaturą we wnętrzach, ponieważ odbijając promieniowanie nie pozwala na ich nadmierne ogrzewanie.

Nowoczesne budownictwo oraz produkty dostępne na rynku sprawiają, że wydłużanie żywotności dachu nie jest już problemem. Dzięki łatwej aplikacji oraz potwierdzonej skuteczności nie musimy ponosić dużych kosztów obciążających domowy budżet, a jednocześnie nadal cieszyć się szczelnym, skutecznie chroniącym nas dachem. Warto to wykorzystać!