Pielęgnacja rabat bylinowych. Jak dbać o rośliny?

Rabaty bylinowe są ozdobą ogrodów. Rozmaite kolory, zapachy, wielkości roślin służą głównie dekoracji naszego ogrodu. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednio dobranej pielęgnacji tych roślin, tak by przetrwały każdą porę roku i zachwycały latami. Takie rabaty mogą zakwitać wielorazowo, a odpowiednie warunki podłoża i stanowiska sprzyjają ich każdorazowemu kwitnieniu. Jak dbać o rabaty bylinowe?

Jak dbać o rabaty na wiosnę?

Pielęgnacja roślin bylinowych w okresie wiosennym ma duży wpływ na ich dalszy rozwój. Wiosna jest czasem, w którym sadzi się byliny. Ważne by ta czynność była wykonana już po ustaniu przymrozków. Przed założeniem rabaty, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ziemi w miejscu posadzenia roślin. Chodzi tu o oczyszczenie podłoża z chwastów, przekopanie ziemi i nawożenie kompostem. Tak przygotowaną rabatę można obsadzić bylinami. Przy wyborze odpowiednich roślin należy jednak zwrócić uwagę na to jakie mają wymagania nasłonecznienia, gleby czy wilgotności, a także czy będą do siebie pasować pod względem rodzaju. Wybór takich roślin nie jest łatwy dla laika, w tym celu warto posłużyć się gotowymi projektami rabat bylinowych, które oferuje Sklep GardenBox. Rabaty bylinowe GardenBox znacznie ułatwiają aranżację ogrodu i nadają pięknej estetyki! Sklep oferuje duży wybór projektów i roślin, ma także w swojej ofercie atrakcyjne e-booki, które znacznie pomogą przy aranżacji ogrodu.

Rabaty bylinowe latem i jesienią

Rabaty bylinowe latem i jesienią

Źródło: https://www.pexels.com/

Latem do najważniejszych zadań pielęgnacyjnych należą:

  • Nawadnianie – to kluczowa kwestia, o której nie można zapomnieć. Najlepiej podlewać rośliny rano lub wieczorem, gdy nie są wystawione na nadmierną ekspozycję promieni słonecznych.
  • Wycinanie chwastów – na samym początku może być to utrudnione zadanie, jednak już po roku, gdy rośliny osiągną pełny rozrost, chwasty nie będą miały gdzie rosnąć.

Jesień to czas przedzimowych przygotowań. Byliny nie potrzebują nadmiernego nawodnienia ani nawożenia. Przygotowanie rabaty na zimę powinno polegać na okryciu bylin grubszą (10 cm) warstwą stroiszu, liści, bądź agrowłókniny ogrodniczej. Warto też pamiętać o przycięciu suchych i przekwitłych pędów roślin.

Zimowanie rabat bylinowych

Zima to okres, w którym rośliny przechodzą fazę “snu”. Rośliny w rabatach powinny być ochronione przed mrozem i śniegiem. Specjalnej ochrony wymagają rośliny zimozielone, którym potrzeba kilkuwarstwowej, zabezpieczającej ich włókniny. Okrycie zimowe może spokojnie funkcjonować do przełomu marca i kwietnia. Wtedy słońce pozytywnie działa na roślinę i ta może na nowo rozkwitać. Jednak w razie przygruntowych przymrozków – warto nie wyrzucać osłonki z zimy.

Rabaty bylinowe są znakomitym pomysłem dekoracji ogrodu. Przy niewielkim wysiłku i pracy, jesteśmy w stanie w pełni zaaranżować wygląd naszych przydomowych ogródków.