Pakowanie próżniowe – dlaczego warto?

Pakowanie próżniowe uznaje się za jeden z najlepszych sposobów zabezpieczania żywności. Termin ważności tak zapakowanych artykułów spożywczych będzie o wiele dłuższy w porównaniu z produktami żywnościowymi niezabezpieczonymi tą metodą pakowania. Zdecydowanie się na to rozwiązanie, niezależnie czy chodzi o pakowanie próżniowe mięsa czy innych produktów spożywczych, niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla producenta, jak i dla konsumenta. Jakie są jego zalety pakowania próżniowego? Dlaczego warto wybrać tę metodę zabezpieczania produktów przeznaczonych do spożycia?

Próżniowe pakowanie żywności – podstawowe informacje

Na czym dokładnie polega próżniowe pakowanie żywności (VP, Vacuum Packaging)? Chodzi tu o usunięcie powietrza z opakowania i jego szczelne zamknięcie. Aby pakowanie próżniowe spełniło swoje zadanie, należy użyć do niego odpowiedniego materiału opakowaniowego. Opakowanie do tego przeznaczone do tego celu musi wykazywać się wysoką barierowością w stosunku do gazów. Jako że pakowanie próżniowe jedzenia wiąże się z usunięciem powietrza z wnętrza opakowania, musi być ono szczelnie zamknięte – tak, by wewnątrz niego została utrzymana próżnia.

Materiał opakowaniowy wykorzystywany do pakowania próżniowego powinien być także odporny na uszkodzenia mechaniczne takie jak np. przedziurawienia. Jeśli te warunki będą spełnione, dzięki wyeliminowaniu powietrza i zastosowaniu opakowania o wysokiej barierowości gazowej tak, by powietrze z zewnątrz do niego nie przenikało, możliwe jest wydłużenie przydatności do spożycia danego produktu nawet pięciokrotnie.

Pakowanie próżniowe jedzenia – jakie ma zalety?

Nie bez powodu pakowanie próżniowe cieszy się aż tak dużą popularnością wśród producentów żywności. Eliminacja powietrza i hermetyczne zapakowanie jedzenia uniemożliwiają rozwój wszelkich drożdży, bakterii czy pleśni. Ze względu na to, że większość mikroorganizmów do rozwoju potrzebuje tlenu, po wyeliminowaniu go w przestrzeni wewnątrz opakowania do minimum, ich wzrost zostaje znacznie ograniczony.

Zdecydowanie się na pakowanie próżniowe jedzenia to nie tylko wydłużenie jego terminu ważności, ale także gwarancja jak najlepszego zachowania walorów zapachowych i smakowych pakowanego produktu. Zapakowane próżniowo artykuły zachowują w sobie wszystkie wartości odżywcze oraz witaminy. Sucha żywność zapakowana próżniowo nie zwilgotnieje pod wpływem czynników zewnętrznych, ta mokra natomiast zostanie uchroniona przed wysuszeniem.

Pakowanie próżniowe – jakie jeszcze są jego korzyści?

Wymienione wyżej zalety to oczywiście nie wszystko. Należy wspomnieć tez o tym, że pakowanie próżniowe chroni tłuste pokarmy przed jełczeniem i rozwarstwianiem się oleju, który to proces ma znaczny wpływ na szybsze psucie się produktów. Warto też dodać, że pakowanie próżniowe mięsa oraz innych artykułów żywnościowych nie wiąże się z utratą wody, w przeciwieństwie do innych sposobów utrwalania.

Pakować próżniowo można żywność różnego rodzaju, zarówno w pełni surową czy poddaną wstępnej obróbce, jak i przeznaczoną do bezpośredniego spożycia po jej rozpakowaniu. To m.in. produkty takie jak mięso surowe i gotowane, wędliny, sery i twarogi, ryby, owoce morza, owoce i warzywa, pieczywo i wyroby cukiernicze, produkty suche (np. mąka, kawa, makaron) , płynne i półpłynne (sosy, zupy), a także gotowe obiady jak np. pierogi czy krokiety. Jako że tak pakowane jedzenie nie straci na smaku, aromacie, wyglądzie czy też wartościach odżywczych, przełoży się to na pełne zadowolenie ze strony konsumentów.

Próżniowe pakowanie żywności przyszłością w branży opakowaniowej

Pakowanie próżniowe jest szeroko wykorzystywane w wielu segmentach rynku. Niezaprzeczalnie najczęściej stosuje się je do zabezpieczania żywności, tak surowej, jak i poddanej wcześniejszej obróbce. Niezależnie od skali produkcji, a więc od tego, czy mowa o niewielkich rodzinnych zakładach przetwórczych, czy też największych producentów żywności, którzy działają na rynku tak krajowym, jak i zagranicznym, pakowanie próżniowe jedzenia to doskonałe rozwiązanie dla branży mięsnej, mleczarskiej czy rybnej, a także innych branż spożywczych.