Opór dyfuzyjny materiałów izolujących. Na czym polega?

Izolacja domu przed zimnem i wilgocią jest niezwykle ważna. Utrata ciepła, wyższe rachunki za prąd czy grzyb i pleśń to duże wady nieszczelnej konstrukcji budynku. Tutaj należy przyjrzeć się przede wszystkim oknom, bo to one w dużej mierze mogą być przyczyną problemów. Przy wymianie okien lub wstawianiu ich w nowym budownictwie, warto zadbać o wysokiej jakości materiały izolujące z odpowiednim oporem dyfuzyjnym.

Czym jest opór dyfuzyjny?

Opór dyfuzyjny określa paroprzepuszczalność różnego rodzaju materiałów. Im większy współczynnik oporu, tym mniejsze przepuszczanie pary wodnej. Jednak skuteczna izolacja nie polega na wykorzystywaniu materiałów tylko o najwyższym współczynniku. Muszą być one odpowiednio dobrane – tak, aby kontrolować poziom wilgoci w domu i nie dopuszczać do przenikania wody opadowej do pomieszczenia.

Jak wykonać poprawny montaż okien?

Przede wszystkim otwór okienny musi być nienagannie przygotowany. Ściana nie powinna mieć żadnych zarysowań, dziur czy ubytków. Powierzchnia musi być gładka. Następnie warto ją jeszcze zagruntować i oczyścić z kurzu i pyłu. Jest to ważne, ponieważ dobry montaż okien to montaż ciepły. Polega na wykorzystaniu kilku materiałów izolacyjnych.

Kiedyś wykorzystywano tylko piankę montażową. Obecnie nie jest to dobre rozwiązanie, bo pianka nie jest odporna na promieniowanie UV. Dłuższa ekspozycja na słońce spowoduje, że pianka straci swoje właściwości i zacznie się kruszyć. To będzie przyczyną przewiewów i wyżej opisanych problemów. Teraz do pianki dołącza się taśmę tekstylną czy folię płynną dla jeszcze lepszego efektu.

Nałożenie pianki nie jest trudne, natomiast taśmę trzeba przykleić odpowiednio. Na początku należy dobrać dobrą szerokość i długość taśmy. Następnie dokleja się ją 2 mm od węgarka. Naklejoną już taśmę dobrze jest docisnąć dodatkowo placami, by umocnić jej przyczepność. Zaletą tej taśmy jest to, że rozpręża się pod wpływem temperatury. Dzięki temu wypełnia wszystkie szczeliny i zapewnia świetną izolację.

Jakie zalety ma „montaż ciepły”?

Wykorzystanie materiałów najlepszej jakości nie wystarczy. Wszystko zależy od ich prawidłowego rozłożenia. Warstwa od wewnętrznej strony okna, czyli w pomieszczeniu, powinna być o wyższym oporze dyfuzyjnym. Warstwa środkowa i zewnętrzna charakteryzuje się niskim współczynnikiem materiałów. Ta kolejność umożliwia uzyskanie równowagi pomiędzy odprowadzaniem nadmiernej wilgoci z budynku, ale też utrzymaniem ciepła w środku pomieszczeń.

Czym grozi zła izolacja okienna?

Utrata ciepła i wyższe koszty to poważne problemy, jednak nie zagrażają zdrowiu w takim stopniu, jak wilgoć. Pleśń i grzyb mogą być przyczyną bólów głowy i brzucha, kataru czy zapalenia zatok. W najgorszych przypadkach doprowadza do niewydolności nerek. Wykwity grzybów i pleśni często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Gdy raz się pojawią, to trudno się ich pozbyć. Dlatego poprawnie wykonany montaż okien i odpowiednie materiały z dobranym współczynnikiem dyfuzyjnym zagwarantują wysoki komfort mieszkania w nowych czy remontowanych budynkach.