Mycie ścian przed malowaniem – czy warto i jak to robić?

Planujesz samodzielnie odświeżyć mieszkanie? Pewnie na każdym kroku słyszysz, że odpowiednie przygotowanie ścian znacznie ułatwi resztę prac. Jednak możesz się zastanawiać, czy rzeczywiście trzeba myć ściany przed malowaniem. To konieczność czy opcja? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy warto umyć ściany, czym i jak to zrobić.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie ścian jest tak ważne?

Odpowiednie przygotowanie ścian to czynność, której prawdziwi fachowcy nigdy nie lekceważą. Ty też jej nie pomijaj, bez względu na to, jak duże masz doświadczenie. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonym pracom przygotowawczym dobre farby do ścian wykażą doskonałą przyczepność, a kolor doskonale je pokryje.

Jednym z popularnych etapów przygotowania powierzchni jest mycie ścian. Przeczytaj, kiedy wystarczy zwykła woda z detergentem, a kiedy trzeba sięgnąć po mydło malarskie.

Kiedy trzeba myć ściany przed malowaniem?

W niektórych sytuacjach mycie ścian przed malowaniem to konieczność. Trzeba to zrobić, jeśli poprzednia powłoka jest brudna i zniszczona. Możesz na przykład zauważyć, że stara farba się łuszczy lub miejscami odpada. To znak, że bez porządnego czyszczenia i odtłuszczenia remont się nie uda. Pamiętaj, że etap przygotowania powierzchni wpływa na późniejszą jakość powłoki malarskiej.

Ściany w kuchni i łazience niemal zawsze wymagają mycia przed malowaniem. W tych pomieszczeniach nietrudno o tłuste zabrudzenia. Podobnie jest w korytarzu. Jeśli zobaczysz tam ślady po butach, błocie lub czarne rysy po oponach, lepiej umyj ścianę, zanim zanurzysz wałek w farbie.

Eksperci Nobiles zachęcają do stosowania wysokiej jakości preparatów do mycia. W ten sposób szybko usuniesz brud, kurz i luźne fragmenty poprzedniej powłoki.

Czym myć ściany przed malowaniem?

Jeśli przed malowaniem zobaczysz na ścianie standardowe zabrudzenia (jak te wymienione powyżej), usuń je zwykłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Z drugiej strony niektóre bardziej uporczywe i tłuste plamy mogą wymagać czegoś więcej.

Doskonałym sposobem na umycie mocno zabrudzonych ścian jest wykorzystanie mydła malarskiego. Wystarczy rozpuścić określoną w instrukcji ilość mydła w ciepłej wodzie, a następnie umyć ściany nasączoną w roztworze gąbką. Na bieżąco spłukuj powierzchnię czystą wodą, aby nie pozostały zacieki. Na koniec jeszcze raz przemyj całą ścianę czystą wodą i poczekaj, aż wyschnie.

Tak oczyszczona i odtłuszczona powierzchnia świetnie nadaje się do malowania.

Czy zawsze trzeba myć ściany przed malowaniem?

Chociaż mycie ścian mydłem malarskim przynosi dobre rezultaty, nie zawsze jest konieczne. Chcesz jedynie odświeżyć pomieszczenie, zmieniając kolor ścian? Jeśli ich powierzchnia jest w dobrej kondycji, wystarczy tylko usunąć pajęczyny, kurz i delikatne zabrudzenia za pomocą miotły lub odkurzacza.

O czym pamiętać, myjąc ściany przed malowaniem?

Mycie powierzchni przed malowaniem może nieco wydłużyć czas poświęcony na remont, ponieważ woda musi wyschnąć. Żeby osiągnąć dobre efekty i przyspieszyć ten proces, remont zaplanuj na ciepły, najlepiej wietrzny dzień. W czasie prac zadbaj o odpowiednią wentylację. To nie jest trudne – często wystarczy po prostu otworzyć okno. Dopiero gdy ściany zupełnie wyschną, możesz przystąpić do malowania właściwego.

Mycie ścian to czynność, która pomoże Ci z powodzeniem zakończyć metamorfozę wnętrza. Zastosuj nasze podpowiedzi i ciesz się piękną aranżacją wnętrza!