Montaż okien plastikowych – cenne wskazówki?

Wymiana nieszczelnych okien na nowe, to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą znacząco zmniejszyć straty ciepła i tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie mieszkania. Zakup nowych okien to dopiero połowa drogi do sukcesu ponieważ bardzo ważną kwestią jest także ich prawidłowy montaż. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zamontować okna, powinny skorzystać z pomocy fachowców.

Kształt okien ma znaczenie

Oryginalne okna plastikowe od renomowanego producenta jak powszechnie wiadomo są najlepszą wizytówką każdego mieszkania. Dla dobrego wyglądu elewacji olbrzymie znaczenie ma nie tylko wybór wielkości okien, ale również ich kształt i kolor. W dzisiejszych czasach inwestorzy przy remontach najczęściej wybierają okna o zewnętrznych cechach bardzo podobnych do tych, które były wcześniej zamontowane. Z praktycznego punktu widzenia jest to najmniej ingerująca metoda.

W nowych domach na szczęście jest zdecydowanie większe pole do popisu. Standardy w wymianach okien zmieniają się co jakiś czas, dlatego też dopasowanie ram do istniejących ościeży może być dość kłopotliwym zadaniem. W niektórych sytuacjach zamówienie niestandardowych okien plastikowych może być zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż na przykład zamurowanie albo wykucie poszczególnych fragmentów ościeży.

Podział okien plastikowych

Przed zamówieniem nowych okien plastikowych warto poważnie zastanowić się, czy ich powierzchnia ma być dzielona na mniejsze, czy też mają być niepodzielne (tylko jedna rama). Warto sprawdzić jakie maksymalne wymiary okien oferuje dany producent.

Jeżeli chodzi o okna plastikowe to przyjęło się, że szerokość skrzydeł w oknach uchylno-rozwieralnych nie powinna przekraczać 1,2 metra, a w oknach nieotwieralnych 3,5 metra. Jeżeli chodzi o samą wysokość okien to nie może ona przekraczać 2,5 metra.

Gdy zamawiane skrzydła okien plastikowych znacząco przekraczają dopuszczalne gabaryty, to należy oczywiście zastanowić się nad ich podziałem na mniejsze powierzchnie. W ten sposób można znacząco poprawić sztywność okien i zredukować do minimum odkształcenia. Podział skrzydeł na mniejsze powierzchnie to najprostszy sposób, aby poprawić także wrażliwość nowych okien na uszkodzenia.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm.