Lampy stojące – wady i zalety

Lampy podłogowe to rozwiązanie, które znamy od dekad – decydowali się na nie już nasi dziadkowie. Przez ten czas ich projekty mocno ewoluowały, a propozycje współczesnych producentów doskonale wpisują się w wymagania nowoczesnych klientów: są minimalistyczne, eleganckie i funkcjonalne. Zanim jednak podejmiesz decyzję o ich zakupie, warto dokładnie poznać ich największe wady i zalety. Przekonaj się, czy warto zdecydować się na lampy stojące.

Nowoczesne lampy stojące łączą w sobie praktyczną funkcjonalność i elegancką estetykę. Choć służą przede wszystkim rozpraszaniu ciemności w wybranej przez ciebie przestrzeni, mogą stanowić jednocześnie piękną ozdobę twoich wnętrz i budować atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Co istotne, lampy podłogowe to również najlepsze rozwiązanie, jeśli potrzebujesz podzielić większą przestrzeń na mniejsze strefy. Co jeszcze sprawia, że tak chętnie sięgamy po tego rodzaju oświetlenie? Przedstawiamy najważniejsze wady i zalety, byś mógł świadomie podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.

Lampy podłogowe – zalety

Zainteresowanie lampami podłogowymi nie gaśnie od lat. Nie da się ukryć, że pojawiają się w niemal każdym domu. To jeden z najczęstszych wyborów do salonu, jednak nierzadko pojawiają się też w sypialni, gdzie z powodzeniem zastępują lampki nocne. Doceniamy je ze względu na ciepłe światło, które służy budowaniu sprzyjającemu odpoczynkowi klimatu. Nie razi w oczy, a skutecznie rozprasza ciemności, umożliwiając swobodne poruszanie się po domu. Co istotne, nowoczesne oświetlenie podłogowe może oferować kilka punktów świetlnych. Jedna lampa może więc oferować zarówno rozproszone światło, jak i praktyczne reflektory punktowe, które przydadzą się np. podczas czytania książek.

Wśród zalet lamp stojących warto przede wszystkim podkreślić ich mobilność. Doceniamy je również za ich stosunkowo niską cenę oraz brak konieczności skomplikowanego montażu, który generowałby nie tylko problemy organizacyjne, ale również dodatkowe koszty. Zauważ, że nowoczesne lampy podłogowe mogą oferować również praktyczne funkcje dodatkowe. Producenci coraz częściej wyposażają je w ściemniacze, które umożliwiają dostosowanie natężenia światła do aktualnych potrzeb i okoliczności.

Istotną zaletą nowoczesnych lamp podłogowych z całą pewnością jest ich design. Producenci oferują bowiem zróżnicowane formy – w ich ofertach nie brakuje modeli o ciekawym wykończeniu i w oryginalnych kolorach. Dzięki temu każdy klient, niezależnie od swoich preferencji i potrzeb, może znaleźć rozwiązanie dla siebie. W polecanym przez nas sklepie Artera znajdziesz zarówno minimalistyczne projekty, które wpiszą się w nowoczesne wnętrza, jak i modele mogące stanowić główną ozdobę twoich wnętrz. Tylko od ciebie zależy, czy wybierzesz rozwiązania komponujące się z całością aranżacji, czy też przyciągające uwagę twoich gości lampy podłogowe o nietuzinkowym wyglądzie.

Lampy stojące – wady

Lampy podłogowe nie są jednak rozwiązaniem, które zastąpi całkowicie oświetlenie główne. Są nierzadko naprawdę piękne, dają ciepłe światło i sprawnie dzielą przestrzeń na mniejsze strefy, jednak należy pamiętać, że generują również półcienie. Te natomiast optycznie zmniejszają przestrzeń, co stale nie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lampy wiszące będą lepszym wyborem, gdy chcesz dotrzeć ze światłem do wszystkich zakamarków. Oświetlenie podłogowe natomiast będzie doskonałym uzupełnieniem.

Nowoczesne lampy podłogowe należy wybierać rozważnie, dokładnie przyglądając się ich jakości. Na szczęście współcześni producenci coraz częściej przykładają dużą wagę zarówno do wyglądu swoich projektów, jak i wykorzystanych w nich materiałów. Szczególnie ważne zaś jest to, by dbali o precyzyjne połączenie lampy z podstawą, by nowoczesne oświetlenie można było wykorzystywać w każdym pomieszczeniu – również tam, gdzie codziennie pojawiają się energiczne dzieci.