Kilka praktycznych porad jak zaprojektować ogród?

Każdy chciałby mieć piękny i zadbany ogród. Aby jednak to osiągnąć, przede wszystkim trzeba wykonać odpowiedni projekt, który umożliwi sprawną i efektowną realizację. Oczywiście można zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego architekta, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samemu wykonać szkic i przelać koncepcję na papier.

Plan ogrodu

Aby odpowiednio zaprojektować ogród, przede wszystkim trzeba stworzyć plan przestrzeni, którą można zagospodarować. Plan powinien uwzględniać m. in. uwarunkowania terenu, rodzaj gleby, czynniki atmosferyczne, jak np. nasłonecznienie, a także oczekiwania i preferencje domowników.

Przygotowując plan ogrodu warto kierować się następującymi etapami:

  1. Zaznaczenie podziemnych instalacji.
  2. Wyznaczenie uliczek, ścieżek i chodników.
  3. Wskazanie wszelkich elementów małej architektury jak np. altanki, schodki, ławki, oczko wodne, basen itd.
  4. Zaznaczenie innych elementów, które mają się pojawić w ogrodzie, jak np. śmietniki, kompostownik, studzienki.
  5. Wskazanie miejsc, w których można zasadzić poszczególne gatunki roślin (należy jednak pamiętać, że drzewa czy krzewy z czasem będą zajmować o wiele więcej miejsca, co należy uwzględnić już na starcie).

O czym pamiętać?

Wykonując plan ogrodu pod uwagę trzeba wziąć rozmiar przestrzeni, która jest dostępna do zagospodarowania, a także poziom wód gruntowych i rodzaj gleb. Warto zakupić specjalny zestaw do badania próbek ziemi i określania jej poziomu pH. Dzięki temu można dobrać odpowiednie rośliny do warunków.

Wykonując plan trzeba także określić jaka będzie kolejność wykonywania prac ogrodowych. Dzięki temu można uniknąć błędów i sprawić, że wszelkie działania będą jak najbardziej sprawne i efektowne.

Funkcje ogrodu

Rośliny w ogrodzie

Źródło: Pexels.com

Wykonując projekt ogrodu konieczne jest także określenie funkcji, jakie będzie pełnił. Teren zielony w okół domu może być np. przeznaczony do rekreacji. W takim wypadu powinno się tam znajdować boisko. Z kolei jeżeli ogród jest przeznaczony do odpoczynku, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią strefę relaksu, miejsce do grillowania czy opalania. Kolejną możliwością jest funkcja reprezentacyjna. Jeżeli ogród ma ją pełnić koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie gatunki roślin, które można przycinać zgodnie z preferencjami i dzięki nim tworzyć fantastyczne aranżacje. 

Jeżeli jednak przestrzeń zielona w okół domu ma być miejscem sadzenia owoców i warzyw, koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni rodzaj gleby, na której będzie się uprawiać poszczególne gatunki. Sprawa jest najbardziej skomplikowana jeżeli ogród ma spełniać wszystkie funkcje na raz. W takiej sytuacji trzeba dobrze przemyśleć zagospodarowanie każdego metra powierzchni.

Styl ogrodu

Projektując ogród warto także zastanowić się w jakim stylu ma on być utrzymany. Ogrody nowoczesne charakteryzują się wyjątkowym uporządkowaniem i minimalizmem. Dominuje w nim prostota i geometryczne kształty. Wiele osób decyduje się jednak na styl angielski. Dominują w nim swobodne rozwiązania, a także mnóstwo romantycznych rozwiązań. Warto posadzić różne gatunki róż, pnącza i piętrowe zasadzenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest ogród japoński. Z pewnością docenią go miłośnicy rozwiązań niestandardowych. W ogrodach japońskich przejawia się przede wszystkim prostota i elegancja, a także wyjątkowa harmonia.

Ciekawym pomysłem jest także ogród wiejski. W nim królują żywe kolory, a także swoboda i naturalne rozwiązania Jest to przestrzeń, w której granice między roślinami ozdobnymi, a warzywami i owocami praktycznie nie istnieje. W ogrodach tego tupu wato posadzić lilaki, jaśminowce, słoneczniki i maciejki.

Wykończenie

Po zaplanowaniu wszelkich podstawowych elementów aranżacji ogrodu warto zadbać o szczegóły. Wolne miejsca pomiędzy roślinami warto wysypać korą, żwirem lub innym materiałem. Kolejną kwestią jest wskazanie miejsc, gdzie staną donice z kwiatami, lampy i inne dekoracje. Całość musi być spójna i zachwycająca.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog,
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów

Źródła: