Wiele roślin można uchronić od wymarznięcia lub różnych chorób grzybowych, jeśli odpowiednio przygotujemy ogród do niskich temperatur. Jesienią warto zabrać się za odkwaszanie gleby i wygrabienie liści. Jeżeli posiadasz drzewka owocowe pomaluj ich pnie wapnem, w ten sposób nie będą narażone na pękanie. Szczególnie wrażliwe na przymrozki rośliny okryj agrowłókniną. Warto sięgnąć po nawozy jesienne, które nie posiadają azotu, po to, by wspomóc naturalne procesy, które zachodzą w roślinach, gdy skończy się lato.
Przystosowanie do niskich temperatur
W Twoim ogrodzie rośnie dużo iglaków? Jesienną porą przyda im się nawóz z siarką i magnezem, przez co będą odporniejsze na choroby i przystosowane do zmiany temperatur. W przypadku, gdy jesteś posiadaczem drzew liściastych nie zapomnij o wygrabieniu opadłych liści. Ogród będzie estetyczny, a trawa nie ulegnie zniszczeniu przez zalegające, gnijące liście. W trudniej dostępnych miejscach grabie mogą być niewystarczające, wówczas przyda Ci się dmuchawa. Nie posiadasz odpowiedniego sprzętu ogrodowego, a brakuje Ci gotówki? Skorzystaj z pożyczki online i ciesz się z pracy w ogrodzie. Pamiętaj, odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy to obowiązek każdego ogrodnika chcącego cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę.
Zaopiekuj się trawnikiem
Tuje i jałowce warto obwiązać, by w czasie zimy śnieg nie połamał drzewek. Rośliny wrażliwe na niskie temperatury zabezpiecz słomą lub białą, przepuszczalną agrowłókniną, która zapewni cyrkulację powietrza i przesiąkanie wody oraz parowanie. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną azalie, pierisy lub bukszpany nie zapomnij o systematycznym nawadnianiu jesienną porą, ponieważ rośliny te rosną także zimą i muszą zwiększyć zapas wody. Co z trawnikiem? Pod koniec października ostatni raz skoś trawę, by zbyt długa nie gniła pod warstwą śniegu. Jeszcze przed nadejściem mrozów możesz podlać trawnik. Instalację nawadniającą przedmuchaj sprężonym powietrzem oraz zdemontuj mikrozraszacze. Warto pamiętać o konserwacji sprzętu ogrodowego. Szczególnie zadbaj o części tnące kosiarki, czy też nożyc do żywopłotu. Po oczyszczeniu posmaruj łańcuchy i prowadnice olejem maszynowym, natomiast stępione ostrza wymień lub oddaj do naostrzenia. Jesienne przygotowania w ogrodzie to często dodatkowy wydatek, możesz skorzystać z pożyczki online i nie martwić się kosztami. Jeżeli Twoje rabaty są wyłożone korą, posprzątaj rozrzucone kawałki kory i uzupełnij materiał ściółkujący. Kora pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także utrudnia rozrastanie się chwastów, poprawia strukturę podłoża, zwiększa kwaśny odczyn gleby, co korzystnie wpływa na krzewy iglaste.
Zabezpieczenie mebli
W przypadku, gdy kończy się sezon letni i część mebli ogrodowych pozostawiasz na dworze, dokładnie przykryj całe wyposażenie. Warto zainwestować w plandeki, które muszą być szczelne i nieprzemakalne. Jeśli nie dysponują odpowiednią gotówką, pożyczki online rozwiążą Twój problem finansowy, a Twój domowego budżetu nie będzie nadwyrężony. Jeżeli część umeblowania trzymasz pod dachem również zadbaj o to, by wilgoć nie przedostała się do mebli i dokładnie owiń każdy z elementów. Cały osprzęt ogrodowy także należy odpowiednio zabezpieczyć. We wszystkich ujęciach wody i kranach zakręć dopływ wody. Warto pamiętać, iż odpowiednie jesienne przygotowania w ogrodzie to mniej pracy na wiosnę oraz pewność, że w kolejnym sezonie Twój ogród będzie wyglądał naprawdę dobrze.
Najnowsze komentarze