Fundamenty, czyli dokładniej ściany fundamentowe są podstawą konstrukcji każdego budunku. Powinny być solidne, trwałe i wykonane jak najlepiej. Już na wstępnym etapie nawet zabezpieczenie wykopów ma znaczenie.
Ochrona
Ze względu na swoje położenie są zagrożone przez wiele czynników zewnętrznych: mróz, wody gruntowe i wilgoć. Niesie to za sobą liczne zagrożenia, ponieważ wilgoć w domu powoduje powstawanie pleśni i grzybów które są bezpośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia. W dodatku gdy w okresie jesienno-zimowym wilgotne ściany przemarzną, tracą swoje właściwości termoizolacyjne. Przemarznięte mury są bardziej skłonne do niszczenia i dochodzi do obniżenia wytrzymałości. Tynki odpadają i się złuszczają, a wilgoć może przenieść się na pozostałe kondygnacje budynku.
Hydroizolacja jest potrzebna
Aby dobrze wyizolować fundamenty, nie należy szczędzić środków i materiałów budowlanych. Błędy popełniane na tym etapie mogą w przyszłości sporo kosztować.
Woda z nadmiernych opadów atmosferycznych oraz z wód gruntowych przesiąkająca do ścian potrafi zniszczyć całą izolację cieplną, co spowoduje horrendalne rachunki na ogrzewanie, przemarzanie oraz pleśń i zagrzybienie.
Materiały hydroizolacyjne
W skład materiałów hydroizolacyjnych wykorzystuje się masy bitumiczne i lepiki asfaltowe Masy te po zaschnięciu nie przepuszczają wody oraz wilgoci.
Rodzaje hydroizolacji
Skuteczną formą izolacji jest hydroizolacja pozioma, która zapobiega przenikaniu wody przez ściany. Izolację poziomą tworzy się na poniżej poziomu posadowienia fundamentów, odcinając podziemne części budynku na wysokość 15-3- cm nad terenem.
Izolacja pozioma warstw fundamentów jest wykonana z papy przekładowej połączonej lepikiem. Papa powinna posiadać osnowę ze włókien szklanych lub polipropylenu – odporne na rozdarcia i korozję biologiczną.
Izolacja pionowa jest także powszechnie stosowana, polegająca na zabezpieczeniu zewnętrzej strony podziemnych ścian środkami nie przepuszczającymi wody.
Interesujące te porady dotyczące wykopów.