Nie jesteś w stanie odłożyć ani złotówki? Masz wrażenie, że większość środki „przecieka przez palce”? Jeśli właśnie w tym tkwi problem, musisz jak najszybciej zapanować nad domowym budżetem. Z pomocą przychodzi konto oszczędnościowe – wygodne narzędzie, które pozwala efektywnie zarządzać finansami.
Konto oszczędnościowe to jeden ze sztandarowych produktów dostępnych w ofercie każdego banku. Warto wykorzystać drzemiący w nim potencjał, aby lepiej zrozumieć finanse oraz nauczyć się racjonalnego zarządzania środkami. Jeśli zdobędziesz taką wiedzę w praktyce, odkładanie środków nie będzie przychodziło ci z takim trudem.
Konto oszczędnościowe jako narzędzie edukacyjne?
Zasada działania konta oszczędnościowego jest prosta: wpłacasz określoną sumę pieniędzy, która powiększa się o wypracowane odsetki – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.
Zastanawiasz się więc, w jaki sposób taki rachunek miałby cię nauczyć zarządzania domowym budżetem? Przede wszystkim pokaże ci, że:
- każdy – niezależnie od wysokości dochodów – może oszczędzać,
- systematyczne odkładanie środków na koncie oszczędnościowym jest efektywniejsze niż trzymanie pieniędzy na rachunku osobistym.
Warto przy tym podkreślić, że regularne odkładanie środków może motywować do dalszego oszczędzania. To zasługa oprocentowania rosnącego wraz z pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku. Tak jest m.in. w przypadku Konta Oszczędnościowego w Toyota Banku, gdzie oprocentowanie może urosnąć nawet 0,7% w skali roku przy odpowiednio wysokim kapitale.
Zapanuj nad finansami i zacznij oszczędzać
W twoim domowym budżecie zapanował chaos, dlatego twoje wynagrodzenie wystarcza najczęściej „od pierwszego do pierwszego”? Najwyższy czas zapanować nad finansami w prosty i niewymagający sposób. Od czego zacząć?
- Oszacuj miesięczne wydatki
Przeglądając historię rachunku bankowego, oszacuj wysokość miesięcznych wydatków. Podziel je na koszty stałe oraz koszty zmienne. Te pierwsze powinny uwzględniać wszystkie rachunki do opłacenia. Zaś te drugie to pozostałe wydatki, np. na drobne przyjemności. Następnie wykreśl z listy wszystkie zbędne koszty – te, które możesz całkowicie wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć.
- Określ dogodną dla ciebie kwotę oszczędności
Po ograniczeniu wydatków powinna zostać pewna kwota, którą należy przeznaczyć na oszczędności. Każdego miesiąca wpłacaj ją regularnie, traktując jako jeden z najważniejszych rachunków do opłacenia. Przelew na konto oszczędnościowe wykonaj od razu po otrzymaniu wynagrodzenia – aby o tym pamiętać, możesz ustanowić stałe zlecenie przelewu. Dzięki temu miesiąc w miesiąc – w wyznaczonym przez ciebie dniu – na konto oszczędnościowe będzie trafiać konkretna kwota.
Jakie konto oszczędnościowe? Dobry wybór ma znaczenie…
O sukcesie decyduje nie tylko twoje zaangażowanie, ale i wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego. Warto zatem porównać dostępne oferty i zdecydować się na rachunek oferujący wysokie oprocentowanie – najlepiej rosnące w miarę gromadzenia wyższego kapitału.
Zarządzanie własnym budżetem wcale nie jest trudne. Podstawą jest racjonalne gospodarowanie pieniędzmi oraz systematyczne ich odkładanie na koncie oszczędnościowym.
Najnowsze komentarze