Jak wybrać lampki świąteczne zewnętrzne?

Świąteczny klimat tworzy nie tylko choinka, ale również oświetlenie świąteczne. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie oświetlenia nie tylko do ozdobienia choinki wewnątrz, ale również zewnętrznej części domu, a także drzewek znajdujących się w ogrodzie. Jak wybrać lampki świąteczne, które mają być wykorzystywane na zewnątrz?

Czy na zewnątrz można stosować te same lampki choinkowe, co wewnątrz?

Chcąc ozdobić dom na zewnątrz bądź drzewka w ogrodzie, należy pamiętać, aby nie sięgać po lampki choinkowe przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków. Takie oświetlenie świąteczne może nie poradzić sobie z wilgocią, która w sezonie zimowym panuje na zewnątrz. W efekcie lampki mogą bardzo szybko przestać świecić. Może również pojawić się zwarcie, które będzie stanowiło duże zagrożenie.

W jakim kolorze oświetlenie świąteczne zewnętrzne wybrać?

Oświetlenie świąteczneprzeznaczone na zewnątrz dostępne jest w różnych kolorach. Miłośnicy klasyki będą z pewnością zadowoleni, jeśli zdecydują się na lampki różnokolorowe. Warto pamiętać, że dostępne dzisiaj oświetlenie świąteczne może mieć jednak barwę ciepłą bądź zimną. To ciepłe będzie świetnie komponować się z budynkami, których elewacja jest drewniana bądź wykonana z cegły. Te zimne to zdecydowanie lepszy wybór do budynków nowoczesnych.

Czy oświetlenie świąteczne LED to dobry wybór?

Obecnie bardzo chętnie kupowane są lampki świąteczne LED. Dostępne są zarówno te wewnętrzne, jak i te, które można stosować na zewnątrz. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim są naprawdę trwałe. Decydując się na lampki świąteczne LED, można być pewnym, że jest to oświetlenie na długie lata. Ich atutem jest także to, że nie męczą oczu. Do tego podczas pracy nie nagrzewają się, co sprawia, że ich stosowanie nie wiąże się z ryzykiem pożaru. Są także ekonomiczne – nie zużywają wiele prądu. Oznacza to, że można ozdobić dom i rośliny w ogrodzie, nie bojąc się gwałtownego wzrostu rachunków za energię elektryczną.

Co ma znaczenie w przypadku lampek świątecznych zewnętrznych?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że oświetlenie świąteczne przeznaczone do stosowania na zewnątrz musi być odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich przede wszystkim wilgoć, ale również kurz i pył. Zawsze warto także sprawdzić, jaki rodzaj izolacji został zastosowany w danych lampach. Najbezpieczniejsze są te, w których przewody zostały pokryte izolacją gumową podwójną. Uszkodzenie takich lampek jest naprawdę bardzo trudno. Solidna izolacja skutecznie chroni również przed ewentualnym zwarciem. Godne polecenia są lampki bezpieczne, które wyprodukowane zostały zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Takie lampki oznaczone są symbolem CE.

Oświetlenie świąteczne to prosty sposób na wytworzenie wyjątkowej atmosfery. Nie warto ograniczać się do jego stosowania wyłącznie wewnątrz domu. Ozdobione budynki i drzewka w ogrodzie prezentują się naprawdę pięknie.