Jak prać firanki – tylko sprawdzone rady

Pranie firanek, chociaż są szyte z delikatnych tkanin, nie jest bardzo skomplikowane. Przy zachowaniu kilku prostych zasad unikniemy zagnieceń i sprawimy, że nasze firanki będą śnieżnobiałe.

Jak prać firanki, ręcznie czy w pralce?

Firanki szyte są z cienkich i delikatnych tkanin, dlatego ich pranie wymaga uważności. Nie można wrzucić firanek do pralki razem z ubraniami. Nawet jeśli ustawimy delikatny program, raczej nie osiągniemy oczekiwanego efektu.

Nie znaczy to, że firanki można prać wyłączne ręcznie. Takiego traktowania wymagają tylko firanki z koronki, które w pralce mogłyby się nadmiernie rozciągnąć i stracić pierwotny kształt. Wszystkie inne firanki można prać w pralce, oczywiście zachowując niezbędne środki ostrożności. Szczegółowo opisano je poniżej.

Jak prać firanki, żeby uniknąć zagnieceń?

Pogniecione firanki to chyba najgorsza rzecz, z jaką trzeba się zmierzyć przy ich praniu. Prasowanie firan ze względu na ich dużą powierzchnię nie jest wygodne. Mało kto ma w domu odpowiednio duży stół. Trzeba więc postarać się o taki sposób prania firanek, żeby uniknąć zagnieceń.

Firanki gniotą się z trzech powodów:

  • zbyt wysokiej temperatury prania,
  • zbyt szybkiego wirowania,
  • nieodpowiedniego ułożenia w pralce.

Aby uniknąć zagnieceń, nie można prać firanek w wysokich temperaturach – maksymalna to 40°C. Także prędkość wirowania trzeba ograniczyć do 400 obrotów na minutę. Tyle wystarczy, by usunąć nadmiar wody z delikatnych firanek. Szybsze wirowanie to prosta droga do powstania zagnieceń, a firanki wcale nie będą suchsze.

Na wygląd firanek po praniu bardzo mocno wpływa ich ułożenie w pralce. Chociaż bezładne zwinięcie wydaje się najwygodniejsze, to najgorsze, co możemy zrobić. Aby zapobiec zgnieceniom, firanki trzeba złożyć w luźną kostkę i w takim ułożeniu włożyć do pralki.

Jeśli jest taka konieczność, firanki można prasować wyłącznie przez ściereczkę. W innym przypadku będą się nieładnie wyświecać. Najwyższa dopuszczalna temperatura prasowania to 110°C.

Wybielanie firanek w domu – jak wybielić firanki?

Pranie firan często wiąże się z koniecznością ich wybielenia. Dotyczy to zwłaszcza firanek, które wiszą w oknach wychodzących na ulicę, a także tych, które długo leżały w szafie lub po prostu są stare.

Zanim sięgniemy po chemiczne wybielacze, warto spróbować metod domowych. Do najpopularniejszych należą:

  • moczenie firanek w wodzie z solą,
  • moczenie w wodzie z sokiem z cytryny – ten sposób niweluje też brzydkie zapachy, np. dym z papierosów,
  • moczenie w wodzie z amoniakiem.

Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające, firanki z mikrowłókna i bawełny można wybielać wybielaczami chlorowymi. W innych przypadkach trzeba poprzestać na wybielaczach tlenowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://alena-firany.pl/blog/jak-prac-i-wybielac-firany.

Jak prać firanki z kryształkami

Firanki z kryształkami wymagają bardzo szczególnego traktowania. Niewątpliwie są prawdziwą ozdobą wnętrz w stylu glamour, boho, angielskich i etnicznych, ale w zamian oczekują dużej delikatności. Nie można ich tak po prostu wrzucić do pralki, bo nie wyjdą z niej bez szwanku.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się uprać takie firanki ręcznie, czy też w pralce, trzeba zrezygnować z klasycznego proszku do prania. Pod jego wpływem kryształki zmatowieją i stracą swój urok. Tu jedyną dobrą opcją będzie płyn do prania tkanin delikatnych.

Jeśli zdecydujemy się na pranie firan z kryształkami w pralce, koniecznie trzeba włożyć je do woreczka. Zapobiegnie to ich uszkodzeniu.