Artykuł partnera.
Planujesz zakup auta, ale nie masz wystarczających środków? Jeśli odłożysz inwestycję na później, czas możesz wykorzystać na zgromadzenie niezbędnego kapitału. Sprawdź, jak efektywnie oszczędzać pieniądze na zakup wymarzonego pojazdu.
Nawet jeśli nie zamierzasz finansować nabycia samochodu gotówką, pieniądze przydadzą ci się w ramach wkładu własnego. Warto więc zacząć oszczędzać, aby już za nie więcej niż kilkanaście miesięcy móc cieszyć się z nowo zakupionego auta.
Oszczędzanie na zakup pojazdu – czy to się opłaca?
Zawsze warto oszczędzać – niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzasz sfinansować zakup pojazdu. Zgromadzone pieniądze możesz przeznaczyć w całości na wybrany samochód lub wykorzystać tylko część środków. Warto bowiem pamiętać, że im większy wkład własny, tym większa szansa na uzyskanie finansowania oraz mniejsza miesięczna rata kredytu.
Pomnażanie pieniędzy na lokacie – czy warto?
Lokata w banku to jeden ze sposobów na pomnażanie zgromadzonych już oszczędności. Niezależnie od wysokości oprocentowania, można liczyć na:
- pewny zysk – bank wypłaca należne odsetki zwykle na koniec umowy, zgodnie z wysokością ustalonego oprocentowania;
- gwarancję utrzymania kapitału – wpłacone pieniądze nie podlegają wpływowi wahań na rynkach finansowych, są bezpieczne nawet w momencie ogłoszenia przez bank upadłości.
Aby oszczędzać w ten sposób, wcale nie musisz dysponować sporymi środkami na start – często wystarczy zaledwie kilkaset złotych. Jednak im wyższa kwota, tym większych zysków możesz się spodziewać.
Jak wybrać korzystną lokatę?
Jeszcze kilka miesięcy temu oprocentowanie lokat bankowych nie należało do wysokich, co było spowodowane rekordowo niskimi stopami procentowymi. Obecnie sytuacja uległa nieznacznej poprawie, dlatego warto dokładnie porównać dostępne oferty. Być może jeden z banków ma do zaproponowania znacznie lepsze warunki finansowe niż pozostałe.
Aby lokata w banku była korzystna, musi wpisywać się w twoje potrzeby i oczekiwania. Warto zwrócić uwagę m.in. na kwestie, takie jak:
- oprocentowanie – im wyższe, tym większych zysków można się spodziewać,
- okres trwania umowy – należy uwzględnić oprocentowanie idące w parze z czasem obowiązywania ustalonych warunków,
- dodatkowe wymagania – mowa m.in. o minimalnym i maksymalnym depozycie, dostępności dla wybranej grupy klientów.
Wśród dostępnych na rynku ofert, można zwrócić uwagę np. na 12-miesięczną Lokatę Plus dostępną w ofercie Toyota Banku. Na jej korzyść przemawia m.in. oprocentowanie 0,7% w skali roku, a także niska minimalna wysokość depozytu – potrzeba zaledwie 2000 zł.
Pamiętaj! Jeśli zaoszczędzone dotąd pieniądze przeznaczasz na lokatę, nie przestawaj odkładać środków. Gdy uzbierasz już większą kwotę, możesz założyć kolejną lokatę, która będzie pracować na twój zysk – z myślą o nabyciu nowego pojazdu.
Najnowsze komentarze