Jak osłonić okno w sypialni – sprawdzone pomysły

Sypialnia to miejsce, w którym najczęściej przebywamy wieczorami i w nocy, miejsce relaksu i odpoczynku. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zadbać nie tylko o wystrój tego pomieszczenia, ale też o oświetlenie i odpowiednie przesłonięcie okien, by spełniało funkcję nie tylko praktyczną, ale też estetyczną. Przy wyborze właściwej osłony okiennej powinno się kierować przede wszystkim lokalizacją sypialni względem kierunków świata, gdyż mniejszy dopływ światła będzie w orientacji północnej czy wschodniej, a większy – w orientacji południowej czy południowo-zachodniej. Jakie zatem osłony okienne sprawdzą się najlepiej w sypialni?

Rolety tradycyjne oraz rolety dzień i noc

Rolety wolnowiszące to absolutny klasyk wśród osłon okiennych. Mają bardzo praktyczne zastosowanie, które sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu, a dzięki bogatej gamie kolorów, wzorów i faktur można je z łatwością dopasować do dowolnego wystroju. Pielęgnacja i montaż są bardzo intuicyjne i nie dostarczają zbytnich trudności. Mogą być montowane zarówno we wnęce okiennej, jak i poza nią. Doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach szklanych dzięki bardzo sprawnemu systemowi regulacji. Dodatkowo, w zależności od stopnia nasłonecznienia, możemy wybrać grubość splotu tkaniny – im większa, tym lepszy efekt zaciemnienia.

Rolety dzień i noc są ciekawą alternatywą dla rolet tradycyjnych. Pojawiwszy się na rynku stosunkowo niedawno, bardzo szybko skradły serca klientów, na stałe goszcząc w ich domach. Rolety te charakteryzują się ciekawym i bardzo praktycznym zastosowaniem naprzemiennie ułożonych pasów – raz prześwitujących, raz zaciemniających – co daje możliwość sprawnej i bardzo dokładnej regulacji wpadającego światła. Ten rodzaj rolet doskonale sprawdzi się w oknach zwłaszcza z ekspozycją północną, ponieważ daje możliwość wpuszczenia maksymalnej ilości światła przy jednoczesnym zapewnieniu intymności.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie świetnie się sprawdzą w eleganckich wnętrzach. Posiadają chyba wszystkie zalety tkanin zasłonowych, które ocieplają wnętrze, oraz nowoczesnych rolet, które nadają charakter oraz skutecznie blokują dostęp promieni słonecznych. W przypadku rolet rzymskich producenci stawiają na łatwość użytkowania, stosując w konstrukcji mechanizm łańcuszkowy, dzięki któremu bez problemu podnosi się i opuszcza roletę. Innowacyjne rozwiązanie w postaci automatycznego sterowania roletami za pomocą pilota to dodatkowe ułatwienie za niewiele większe pieniądze.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tkanin, stosowanych do produkcji rolet rzymskich – różniące się nie tylko kolorem, wzorem czy fakturą, ale również grubością splotu – od ażurowego i cienkiego niczym firanka materiału, doskonale się sprawdzającego w ciemnych pomieszczeniach, po materiał o widocznie grubym splocie, którego główne zadanie tkwi w zaciemnieniu wnętrza.

Plisy

Plisy to stosunkowo nowe rozwiązanie na okna. Są niezwykle praktyczne w użytkowaniu, dają duże możliwości kontroli wpadającego światła, dzięki innowacyjnej konstrukcji, umożliwiającej ustawienie plis w różnych konfiguracjach.

Dzięki osadzeniu plis na specjalnych prowadnicach, trzymają się stabilnie na ramie okiennej i nie opadają w razie otwierania okna. Ich montaż, podobnie jak pielęgnacja, nie sprawia wiele kłopotu, odbywa się bezpośrednio na ramie okiennej.

Duży wybór osłon okiennych oferuje sklep Solaro.