Jak korzystać z instalacji fotowoltaicznej?

Artykuł sponsorowany.

W tym roku nastąpiły istotne zmiany w rozliczeniach dla nowych prosumentów. Dotychczasowy system został zastąpiony Net-billingiem. Nowy sposób rozliczania polega na odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii  w cenie rynkowej. Wbrew krążącym opiniom w nowym systemie rozliczeń fotowoltaika nadal jest opłacalna.  W net-billingu jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć rachunki za prąd. Taka inwestycja musi być jednak dobrze przemyślana i zoptymalizowana do naszych potrzeb. Jak korzystać z instalacji fotowoltaicznej od 2022 roku tak by jak najlepiej na tym wyjść?

Zwiększ produkcję

Produkcja instalacji fotowoltaicznej jest zależna od wielu czynników. Mają na nią wpływ położenie względem południa, kąt nachylenia i występujące zacienienia. Największą produkcję możemy uzyskać dzięki instalacji skierowanej do południa pod kątem 35°. Wtedy instalacja będzie pracować najwydajniej przez większą część roku. Jednak wtedy większość produkcji przypadnie na godziny południowe, natomiast rankiem i po południu produkcja będzie mniejsza.

Drugim sposobem montowania paneli jest instalacja o orientacji wschód-zachód. Przy takim położeniu względem stron świata najlepiej montować panele pod kątem 15-10°. Taka instalacja wyprodukuje co prawda około 20% energii mniej niż południowa, ale za to produkcja będzie równomiernie rozłożona na godziny poranne i popołudniowe.

Jeśli jest to możliwe wyeliminuj wszystkie obiekty, które mogłyby zacienić  panele fotowoltaiczne. Kiedy cień pada na jeden panel ograniczona zostaje produkcja całego szeregu do którego jest podłączony. To wpływa bezpośrednio na całą instalację. Jeżeli ze względu na specyficzny dach nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować cienia, zapytajmy o dedykowane rozwiązania. Możemy zniwelować efekt zacienienia przez stosowanie optymalizatorów lub mikroinwerterów.

Zwiększ autokonsumpcję

Nowy system rozliczeń zdecydowanie premiuje rozwiązania nastawione na autokonsumpcję prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę. Jak jednak podejść do tego tematu. Po pierwsze musimy ustalić kiedy zużywamy najwięcej energii. Statystycznie największe zużycie jest rano i wieczorem. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku osób pracujących w domu, wtedy pobór prądu będzie największy w godzinach ich pracy.

Kiedy znamy nasze zapotrzebowanie na energię możemy podjąć decyzję jak rozmieścimy nasze panele. Niestety nie każdy dom jest zbudowany na południe, lub wschód zachód. Warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej już na etapie projektu domu. Dobrym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji będzie zmiana nawyków. Mając świadomość kiedy produkujemy najwięcej energii zaplanujmy pracę pralki czy zmywarki. Możemy to zrobić dzięki automatycznym timerom nawet gdy nie ma nas w domu.

Jeżeli zaplanowaliśmy dzień tak by optymalnie wykorzystać energię, to wciąż pozostaje pora nocna. Wtedy zużywamy prąd na oświetlenie, wieczorny relaks i inne czynności. Z pomocą przychodzi magazyn energii. Zespół urządzeń składających się na magazyn energii jest w stanie zmagazynować nadwyżkę produkcji i rozładowywać ją wieczorem lub w momentach niskiej produkcji.

Postaw na sprawdzonych dostawców

Zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważna kwestia. Wymaga wykonania specjalistycznego audytu i znajomości rozwiązań. Warto w tej kwestii postawić na pomoc profesjonalnej firmy takiej jak Sunday Polska. Doradztwo eksperta z Sunday Polska to gwarancja dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej. Nie należy tego bagatelizować, bo fotowoltaika jest inwestycją skalkulowaną na lata.

Po wykonaniu projektu kolejną, chyba najważniejszą rzeczą jest wykonanie. Prace instalacyjne wymagają dużej wiedzy, doświadczenia i precyzji. W Sunday Polska znajdziesz tylko certyfikowanych instalatorów PV. Sprawia to, że instalacja jest dopięta na ostatni guzik.