Wszyscy zapewne znamy legendy o latających dywanach. Jednym z najsłynniejszych jest dywan króla Salomona, który potrafił poruszać się w powietrzu z zawrotną prędkością. Mówi się, że bajkowy dywan podróżował tak szybko, że władca mógł zjeść śniadanie w Damaszku, a obiad w kraju Medów. Choć latające dywany to tylko urocza fikcja, śmiemy twierdzić, że w ozdobnym miękkim podłożu naprawdę jest coś magicznego. Nic tak nie oczarowuje wnętrz jak one, dodając im miękkości i przytulnych tonów! Oczywiście wybór najlepszego projektu do salonu nie jest łatwy. Dlatego też postaraliśmy się stworzyć krótki przewodnik, dzięki któremu taki wybór powinien być znacznie mniej skomplikowany!
Rozmiar dywanu
Rozmiar dywanu zależy zarówno od wielkości, jak i od stylu wnętrza. W przestronnych pomieszczeniach można sobie pozwolić na model o imponujących wymiarach, ale warto pamiętać, że znajduje się on w odległości ok. 90 cm od drzwi. Dzięki temu można je swobodnie otwierać i zamykać. Efektowny, elegancki dywan to nie tylko dekoracja. Dekoracje podłogowe mogą doskonale podkreślić poszczególne strefy pomieszczenia, np. strefę dzienną. Należy również założyć, że w dużym salonie przynajmniej dwie nogi sofy i fotela muszą znajdować się na dywanie. Dzięki temu kompozycja wygląda elegancko, a dywan nie wydaje się zbyt mały. Małe dywany rządzą się innymi prawami. Mogą one stanowić oparcie między sofą a stołem lub miękką „podstawę” dla stolika kawowego. Małe dywaniki doskonale sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich lub domkach z bali, natomiast duże dywaniki będą idealne do stylowych, klasycznych aranżacji.
Barwy i wzory
Kolor i wzór użyty do dekoracji dywanu musi pasować do wystroju wnętrza. Jasny dywan optycznie powiększy pokój dzienny, natomiast ciemny sprawi, że będzie się on wydawał bardziej przytulny. Obecnie popularne są duże wzory geometryczne – mogą one nawiązywać do kolorów aranżacji lub w intrygujący sposób z nimi kontrastować. Monochromatyczne wnętrza z pewnością polubią dywan z odważnymi motywami – sprawią one, że pomieszczenie stanie się ciekawsze. Salon zdominowany przez eklektyczny, asertywny wystrój nie lubi konkurencji, dlatego lepiej zastosować w nim neutralne dekoracje podłogowe. Czy możliwe jest wyeksponowanie w jednym pomieszczeniu dywanów o różnych kształtach i wzorach? Oczywiście, że możesz! Takie fuzje doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i eklektycznych. Wypróbowaną metodą jest łączenie klasycznych dywanów z kożuchami. Małe puszyste akcenty sprawiają, że wnętrze jest jeszcze bardziej przytulne. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w części wypoczynkowej znalazły się duże dywany, a w części wypoczynkowej małe dywaniki w stylu skandynawskim.
Wyłóż podłogę miękkim dywanem, a wnętrze będzie ciepłe, nawet jeśli jest utrzymane w chłodnej tonacji. Jak wybrać wykładzinę do wnętrza? Stosuj różne kolory i wzory: paski i kwiaty, zestaw z niebieskim, beżowym i fioletowym. Pamiętaj jednak, że podstawą kompozycji musi być jeden kolor przewodni. Pamiętaj, że modny dywan nie może pokrywać całej podłogi. W pokoju dziennym wydzielona część wypoczynkowa z sofą i fotelami. Perskie, ozdobne dywany do salonu można łączyć z nowoczesnymi wnętrzami, w których króluje minimalizm. Taki sposób kontrastowania i mieszania daje fantastyczne rezultaty. Modne są również dywany w paski. Wzór dywanu powinien stanowić uzupełnienie wnętrza. Co to oznacza w praktyce? Dywany o owalnym kształcie są dobre do kwadratowych pomieszczeń. Z kolei prostokątne optycznie wydłużają przestrzeń, dlatego sprawdzą się w niewielkim przedpokoju lub pokoju. Sklep z dywanami oferuje szeroki wybór najlepszych dywanów.
Najnowsze komentarze