Filtracja oczka wodnego. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Artykuł partnera.

Filtracja zbiornika wodnego to najważniejszy aspekt odpowiedzialny za czystość oczka i dobre warunki do rozwoju fauny oraz flory. Dzięki instalacji odpowiedniego systemu filtracji można uzyskać bardzo czystą wodę, idealną do rozwoju ryb i nie tylko. Wielu początkujących entuzjastów oczek wodnych ma jednak uzasadniony dylemat: na jaki rodzaj filtracji warto się zdecydować? Poniżej zobaczysz kilka najważniejszych informacji, w które warto wyposażyć się przed zakupami!

Jak wybrać filtr do oczka wodnego?

Wybór filtracji jest priorytetowym obowiązkiem każdego, kto decyduje się na założenie zbiornika. Wbrew pozorom nie jest zalecane tylko wtedy, gdy zamierza się zarybiać staw. Każde oczko wodne w ogrodzie będzie prezentowało się znacznie lepiej, jeśli woda będzie odpowiednio oczyszczona. Filtracja wpływa nie tylko na estetykę, ale również bezpieczeństwo, gdyż ogranicza rozwój larw komarów i sprzyja zachowaniu bioróżnorodności.

Zastanawiając się, jakiego systemu oczyszczania potrzebuje oczko wodne, warto przeanalizować wszystkie główne ich rodzaje. Wymienić można trzy: biologiczne, mechaniczne i sterylizujące. Filtry biologiczne aktywują wyselekcjonowane grupy bakterii, które sprzyjają szybszemu rozkładaniu odpadów stawowych. Systemy mechaniczne usuwają zanieczyszczenia w sposób fizyczny, natomiast sterylizatory przepompowują wodę przez specjalną rurkę, w której znajduje się źródło promieniowania ultrafioletowego. System ten jest niezwykle skuteczny, gdyż trwale niszczy ono żywe drobnoustroje, które znajdują się w wodzie, ale jednocześnie pozbywa się wszystkich tych mikrocząstek, które wcale nie są niebezpieczne.

Ostatecznie wybór systemu filtracji powinien być powiązany także z decyzją o wyborze danego rodzaju pompy. Na obydwa wybory wpływa szereg czynników: głębokość i powierzchnia zbiornika, rodzaj gleby, docelowe przeznaczenie i sposób zagospodarowania fauną oraz florą. Dobrym sposobem na podjęcie decyzji jest zapoznanie się z ofertą najnowszych akcesoriów rekomendowanych do oczek wodnych, które pozwolą na utrzymanie zbiornika w czystości. Wszystko do oczka wodnego znajdziesz w sklepie Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne.

Oczko wodne

Co wpływa na poziom czystości wody oczka w ogrodzie?

Na poziom czystości wody w oczku bądź stawie wpływa nie tylko system sztucznej filtracji. Roślinność również przyczynia się do zachowania miejsca w doskonałym stanie poprzez ograniczenie substancji toksycznych w procesie fitoremediacji. Oprócz zakupu pompy warto więc mądrze zagospodarować przestrzeń w obrębie zbiornika, mając na uwadze zwłaszcza wybrane gatunki roślin, które dobrze oczyszczają i natleniają wodę. Zaliczamy do nich:

  • pistie,
  • rogatki,
  • hiacynty wodne,
  • moczarki kanadyjskie,
  • żabieńce,
  • pałki i strzałki szerokolistne,
  • tataraki,
  • oczerety jeziorne,
  • wywłóczniki,
  • manny mielce.

Dobór roślin do wodnego ogrodu zależeć będzie także od innych czynników. Koniecznie trzeba uwzględnić warunki otoczenia, w tym głębokość zbiornika i rodzaj gleby. Oczko wodne będzie lepiej utrzymywać wysoką jakość wody, jeśli będzie miało fachowo zaprojektowane i wyłożone materiałem dno. Przydadzą się także skały i żwir. W ten sposób można stworzyć sprawny ekosystem, w którym fauna i flora odnajdą się doskonale, a domownicy będą mogli cieszyć się fascynującym widokiem.