Czy drewniane konstrukcje wymagają ochrony przeciwpożarowej?

Nowoczesne budynki powinny być tak budowane, aby zapobiegać pożarom, opóźniać rozprzestrzeniania się ognia i dymu oraz umożliwiać skuteczne prowadzenie akcji gaśniczych. W przypadku konstrukcji drewnianych zastosowanie odpowiednich systemów przeciwpożarowych jest kluczowe dla bezpieczeństwa.

Skuteczne okładziny przeciwpożarowe

Ryzyko pożaru jest wbrew pozorom w małym stopniu związane z tym, jak łatwopalne są materiały budowlane. Ogień może pojawić się zarówno w budynkach zbudowanych wyłącznie z cegły, jak i z tych z elementami drewnianymi. Pod względem ochrony przeciwpożarowej konstrukcja ramy drewnianej jest bez wyjątku postrzegana pozytywnie. Jeśli zostanie ona zaplanowana i zainstalowana z należytą starannością, jej zachowanie podczas pożaru jest przewidywalne. Okładziny ogniochronne z płyty gipsowej potrafią zapobiec powstaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru.

Więcej o skutecznych metodach ochrony przeciwpożarowej konstrukcji drewnianych można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/centrum-wiedzy/ochrona-przeciwpozarowa-konstrukcji-drewnianych.

Solidne i stabilne przez długi czas

Drewno uznaje się wytrzymałe i stabilne w przypadku pożaru, ponieważ tworząca się zewnętrzna warstwa węgla powoduje, że pali się ono stosunkowo wolno (drewno miękkie spala się w tempie 0,7-0,8 mm/min). Resztkowe przekroje nagrzewają się bardzo powoli z powodu niskiej przewodności cieplnej drewna i dlatego zachowują swoje możliwości przenoszenia obciążeń przez długi czas.

Ważne! Przy zastosowaniu odpowiednich technik ochrony możliwe jest wydłużenie czasu spalania, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo w przypadku pożaru.

Strażacy doskonale wiedzą, że nadal mogą chodzić po spalonych drewnianych elementach konstrukcyjnych, gdy stal i beton już dawno by zawiodły. Stal zmienia się pod wpływem ciepła i może ulec uszkodzeniu, a elementy żelbetowe nie są już w stanie wytrzymać obciążeń, gdy pręty stalowe się roztapiają.