Czy budownictwo szkieletowe jest lepsze dla środowiska naturalnego?

Troska o środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego. Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele o tym mówiono, jednak już teraz naukowcy biją na alarm i zachęcają do dbałości o otaczający świat. Czy budownictwo szkieletowe może w mniejszym stopniu oddziaływać na ekosystem niż tradycyjne metody konstruowania domów? Tak! Dlaczego?

1. Energooszczędność

Budownictwo szkieletowe pozwala na wznoszenie budynków, które będą umożliwiały lepsze gospodarowanie energią. W przeciwieństwie do cegieł, nowoczesne materiały nie pochłaniają ciepła, a izolują je. To sprawia, że zimą budynek zatrzymuje ciepło, a latem nie doprowadza do przegrzania. Takie rozwiązanie zapewnia zmniejszone zapotrzebowanie na systemy klimatyzacji i ogrzewania, a tym samym znacznie ogranicza długoterminowe koszty poniesione na energię.

Więcej ciekawych informacji na temat budownictwa szkieletowego można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty.

2. Mniejsze zużycie wody

Proces powstawania budynków szkieletowych wymaga znacznie mniejszego przygotowania podłoża niż konwencjonalne metody i to ze względu na lekką konstrukcję. Dzięki temu zużycie wody jest efektywnie zmniejszone w porównaniu do tego, jakie zauważa się podczas prac z wykorzystaniem tradycyjnych metod budowlanych. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach – susze stają się coraz bardziej dotkliwe i występują na większych obszarach.

3. Brak potrzeby wykorzystywania ciężkiego sprzętu

Przy stosowaniu prefabrykowanych materiałów nie trzeba korzystać z takiej ilości urządzeń, jakie są wymagane przy tradycyjnej budowie. Dodatkowo budownictwo szkieletowe jest o wiele szybsze, więc nawet jeśli już rozpoczyna się pracę z ciężkim sprzętem, to zakłóca on funkcjonowanie środowiska naturalnego tylko przez krótki czas.

4. Materiały wielokrotnego użytku

Stal i drewno, które są najczęściej wykorzystywane w budownictwie szkieletowym, to materiały, które można recyklingować. To czyni je produktami z natury przyjaznym dla środowiska.