Budowa domu czy kupno mieszkania. Co się bardziej opłaca w 2022 roku?

Artykuł partnera.

Budowa domu lub kupno mieszkania to dwie, bardzo trudne z wielu względów kwestie. Na podjęcie, którejkolwiek z powyższych decyzji składa się ogromna ilość aspektów, które należałoby wziąć pod uwagę. Wybór między domem, a mieszkaniem jest równie skomplikowany. Dlaczego? Kupno mieszkania jest na pewno prostsze, szybsze i najczęściej dużo tańsze niż budowa domu. Odpowiednio dobrane pod preferencje przyszłych „domowników” mieszkanie może być świetnym wyborem na lata. Natomiast dom – jedynie problemem.

Budowa domu w 2022 roku, a kupno mieszkania w 2022 roku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, budowa domu w 2022 roku może być problemem. Składa się na to wiele czynników, które nie są zależne od osób chcących wybudować swój dom. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na szalejącą inflację i ceny materiałów, jakie są obecnie na rynku. Jeszcze 2-3 lata temu inwestycja w budowę była bardzo opłacalna. Raty kredytów nie były wysokie, materiały stosunkowo tanie, a ceny domów w stanie surowym na tyle atrakcyjne, że w razie jakichkolwiek komplikacji finansowych, nie było problemu ze sprzedażą.

Aktualnie, wszystko się zmieniło. Ceny poszybowały w górę, sama struktura domu może kosztować nawet powyżej trzystu tysięcy złotych, nie mówiąc nawet o wykończeniu. Z tych kilku (nie wszystkich, jakie są) przyczyn, warto zastanowić się nad zakupem mieszkania. Dlaczego? Oto kilka podstawowych zalet kupna mieszkania w 2022 roku:

  • niższe ceny za media (prąd, gaz, woda),
  • niższe ceny remontu i wyposażenia,
  • mniej na głowie właściciela – nie musi się przejmować kanalizacją, doprowadzeniem wody czy energii,
  • lepsza komunikacja z infrastrukturą krytyczną,
  • większa różnorodność w wyborze,
  • możliwość wynajmu.

Kupno mieszkania w 2022 roku – mieszkania na sprzedaż Warszawa

Weźmy za przykład Warszawę. Stolica, ogromne miasto i jeszcze większa liczba mieszkańców. Osiedla mieszkaniowe powstają jedno za drugim, a ich ceny w końcowym rozliczeniu są dużo mniejsze niż budowa domu. Aktualnie cena działki budowlanej w okolicach Warszawy (około 30 kilometrów) to koszt nawet od 200 do 400 tysięcy złotych – przy czym mieszkanie w okolicach 70m2 w Warszawie to cena nawet 700 tysięcy złotych.

Podsumowując, budując dom, możemy przekroczyć próg nawet 2 milionów złotych, wliczając w to wszystkie możliwe koszty – wyposażenie, wykończenie czy zagospodarowanie ogrodu. W przypadku mieszkania 70m2 wszystkie wydatki zamkną się nawet w 900 tysiącach (o ile mieszkanie kupimy w stanie surowym). Świetne oferty sprzedaży nieruchomości posiada firma Value Properties, która zajmie się wszystkimi potrzebnymi do zakupu formalnościami  i odpowiednio wyceni mieszkanie. Cały proces przebiega szybko, a dzięki dokładności specjalistów kupno mieszkania z Value Properties będzie bardzo proste i przyjemne.