Cisza w domu może być dla inwestora tak samo ważna jak zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń czy doświetlenie światłem naturalnym. Już na etapie projektowania i budowy domu warto pomyśleć o akustyce i wybrać do wznoszenia ścian takie materiały budowlane, które będą cechować się dobrą izolacyjnością akustyczną.
Materiał skutecznie chroniący przed hałasem
Istnieje wiele materiałów murowych pozwalających na wznoszenie ścian, które będą charakteryzować się zwiększoną zdolnością tłumienia dźwięków. Zaliczane są do nich bloczki i cegły silikatowe. Bloczki ścienne np. w Systemie H+H (hplush.pl) pozwalają na wznoszenie ścian chroniących przed hałasem. Silikaty mają wysoką gęstość objętościową, dlatego umożliwiają tworzenie masywnych przegród, które lepiej chronią przed przenoszeniem się niepożądanych dźwięków. Trudniej wprowadzić je w rezonans, co w rezultacie odpowiada za zwiększoną zdolność tłumienia hałasów.
Specjalną grupę elementów silikatowych stanowią bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Są one pozbawione drążeń, stąd też wykluczają powstawanie zjawisk rezonansowych. Silikaty są wyrobem wapienno-piaskowym, a ich innowacyjna technologia produkcji sprawia, że mogą poszczycić się wysoką klasą gęstości, aż do 2200 kg/m3. Brak profilowań wymusza na wykonawcy wypełnienie spoiny poziomej i pionowej, co ma wpływ na szczelność muru. Rozwiązanie to można z powodzeniem zastosować do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych o grubościach 12, 18 lub 25 cm.
Minimalizacja ryzyka występowania mostków akustycznych
Przy budowie domów, które położone są np. w pobliżu dużych arterii miejskich, w miejscach, gdzie może być dosyć głośno, ważne będzie minimalizowanie ryzyka występowania mostków akustycznych. Bloczki silikatowe mają dużą dokładność wymiarową, dlatego ograniczają ryzyko pojawienia się błędów wykonawczych. W zależności od sposobu ułożenia bloczków silikatowych ściennych w jednowarstwowej przegrodzie pionowej nośnej można uzyskać izolacyjność akustyczną na poziomie od 56 do 60 dB (RA1).
Najnowsze komentarze