Brama wjazdowa dla prywatnej posesji – jaką wybrać?

Jesteś na etapie poszukiwań ogrodzenia dla swojej posesji? Wybór bramy to jedna z czynności, która pozwala zaplanować funkcjonalne ogrodzenie, które będzie spełniać Twoje potrzeby. Sprawdź, co powinno cechować taką bramę wjazdową do prywatnego użytku!

Z czego może być wykonana brama wjazdowa?

Producenci bram oferują wiele możliwości nie tylko w kontekście kształtów i zdobień, ale także użytych materiałów. Z uwagi na to, że brama stanowi jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów całego ogrodzenia, musi być wytrzymała i zapewniać bezawaryjne działanie. 

Najpopularniejsze tworzywa wykorzystywane przy produkcji bram to drewno i metal, w tym aluminium.

Brama z drewna

W zasadzie każdy rodzaj drewna może być wykorzystywany do wytwarzania bram. W Polsce najpowszechniej sięga się po drewno sosnowe i świerkowe. Z czego wynika ta popularność?

Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim dość niska cena tego surowca. Praktyka jednak pokazuje, że żywotność drewnianych bram jest ograniczona i wymaga stosowania cyklicznej impregnacji. 

Właściwa pielęgnacja przedłuży co prawda jej funkcjonowanie, jednak i tak nie będzie to wielopokoleniowe rozwiązanie. Mimo to bramy drewniane mają swoich entuzjastów, którzy są w stanie zaakceptować krótszą żywotność tego surowca z uwagi na klasyczny wygląd.

Brama wjazdowa metalowa

Aluminium i stal to inne powszechnie spotykane materiały, z których produkuje się bramy na prywatne posesje. Wyróżnia je trwałość i odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym zmienne temperatury.

Dzięki właściwej konserwacji mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. I tak np. w zabezpieczeniu przed korozją pomoże cynkowanie. Z kolei dzięki malowaniu proszkowemu brama będzie nienagannie pokryta kolorem. 

Brama stanowi jeden z najbardziej reprezentacyjnych elementów podwórza, dlatego konieczne jest, aby prezentowała się nienagannie. To niejako wizytówka całego ogrodzenia, dlatego aspekt wizualny jest równie ważny jak wytrzymałość.

Bramy panelowe – estetyczna i uniwersalna konstrukcja

Metal jest wyjątkowo plastycznym materiałem, co pozwala odpowiednio go formować – mowa o zdobieniach czy kształcie linii bramy. Ta różnorodność ułatwia dobranie najlepszego dla siebie modelu.

Co do zasady takie bramy panelowe są oszczędne w formie, co pozwala osiągnąć spójny efekt z resztą ogrodzenia i pozostałej aranżacji posesji.

Ich uniwersalne właściwości jak: wytrzymałość, nowoczesny a zarazem prosty design, niezawodność i możliwość personalizacji poprzez malowanie proszkowe na dowolny kolor sprawiają, że bramy panelowe to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań dla domu i firmy.

Producentem bram panelowych jest JANMET, którego ofertę w zakresie bram znaleźć można tutaj: https://www.janmet-panele.pl/bramy-panelowe/.

Jakie funkcje musi spełniać brama wjazdowa wykonana z paneli?

Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu bramy warto w trakcie researchu przyjąć zasadę – od ogółu do szczegółu. Ta metoda usprawni cały proces.

W czym zatem wyrażają się te dwie główne i pożądane cechy bram?

To wspomniane już wcześniej: wytrzymałość i niezawodność. Nawet najbardziej zdobna brama stanie się źródłem irytacji gdy okaże się, że wymaga cyklicznych napraw. 

Kolejny aspekt dotyczy estetyki – z uwagi na to, że to właśnie z bramy będą najpowszechniej korzystać zarówno domownicy jak i goście – warto, aby cieszyła oko, a zarazem wpisywała się w klimat pozostałej części ogrodzenia. Równie istotna jest prostota obsługi, sprawny montaż oraz relatywnie krótki czas oczekiwania.

Te wszystkie cechy spełniają właśnie bramy panelowe. Uświetnią klimat każdego stylu architektonicznego, można je także wzbogacić o dodatkowe zdobienia.

Brama automatyczna czy manualna?

Bramy do prywatnych posesji mogą być otwierane zarówno ręcznie, jak i automatycznie. W przypadku manualnego sposobu otwierania bramy trzeba mieć świadomość, że każdorazowa próba wyjazdu jak i wjazdu z podwórka wymaga opuszczenia auta w celu otwarcia i zamknięcia bramy. To z kolei generuje dodatkowy czas i może dostarczać dyskomfortu w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Bramy otwierane manualnie są za to tańsze od ich automatycznych odpowiedników. Warto zatem realnie zbadać potrzeby zarówno swoje jak i domowników, aby podjąć najlepszą decyzję, która nie będzie przykładem krótkowzrocznych oszczędności na komforcie w kolejnych latach.

Brama wjazdowa – przesuwna czy rozwierna?

Bramy przesuwne otwierają się wzdłuż linii ogrodzenia. Ich atutem jest uzyskanie obszernego światła wjazdu po otwarciu. Co więcej – podczas montażu nie trzeba planować dodatkowego, zapasowego miejsca tuż za bramą.

O korzyściach wynikających z tego rozwiązania można przekonać się w szczególności zimą, kiedy to nie pojawi się potrzeba odśnieżania terenu wokół bramy w celu jej otwarcia.

Brama rozwierna – wady i zalety

W przypadku bram rozwiernych nie ma tak dużych wymagań do przeprowadzenia montażu. Sprawdzą się także wówczas, gdy do dyspozycji jest dość wąski teren na umieszczenie bramy. Trudności mogą z kolei pojawić się zimą (konieczność odśnieżania światła wjazdu) oraz w przypadku silnych wichur – wówczas skrzydła mogą ulec przesunięciu.

Bramy panelowe to solidne i niedrogie rozwiązania, które sprawdzą się jako integralny element posesji. Ich niezawodność i trwałość koresponduje z estetycznym wyglądem. W efekcie brama panelowa będzie optymalnym rozwiązaniem na lata!