Schody nie są tylko elementem praktycznym, lecz także stanowią dekorację wnętrza. Musicie więc pamiętać, o odpowiedniej ich aranżacji. Tutaj do wyboru jest np. klasyczne drewno lub betonowe wykończenie. Które sprawdzi się do nowoczesnego wnętrza? Jaką ponadto macie alternatywę?
Schody betonowe – co warto wiedzieć?
Jeśli urządzacie surowe wnętrze w stylu industrialnym czy loft, to beton jest materiałem, który na pewno musi się w nim znaleźć. Wykonanie schodów betonowych wymaga zastosowania odpowiedniego szalunku, do którego wylewana jest mieszanka betonowa. Zatem schody wykończone betonem to tak naprawdę schody w surowym stanie. Ewentualnie możecie je pomalować, jednak wcześniej konieczne jest jeszcze nałożenie na nie gładzi szpachlowej. Aby zachować charakter industrialnej aranżacji, warto wybrać farbę w kolorze antracytu lub rozbielonej szarości. Z takim wykończeniem poradzicie sobie samodzielnie i nie musicie wynajmować do tego żadnej ekipy. Wystarczy tylko nieco precyzji i zaangażowania.
A może schody wykończone drewnem?
Niewątpliwie drewno jest materiałem ponadczasowym. Prezentuje się niezwykle ekskluzywnie, ale i zachwyca swoją estetyką. Można zdecydować się np. na surowe drewno, które posiada widoczne słoje i sęki, ale też postawić na już takie poddane obróbce, które jest idealnie gładkie. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku pokrycie schodów takimi płytkami sprawi, że będą one zachwycać i ocieplać wnętrze. Rzecz jasna przyda się tu klej do klejenia drewna, który zapewnia mocny chwyt, ale nie powoduje uszkodzenia materiału. Jeżeli cenicie klasykę, to polecamy Wam drewno w kolorze naturalnym, natomiast jeśli chcecie wprowadzić do wnętrza nieco więcej nowoczesności, to możecie wybrać bielone drewno.
Schody w płytkach – tanie i praktyczne rozwiązanie
Jeżeli szukacie taniego rozwiązania i dobrej alternatywy dla drewna, to możecie postawić na płytki winylowe. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia, a także mogą imitować niemal każdy materiał. Świetnie prezentują się modele imitujące gres szkliwiony przy czym mają nad nim przewagę, bo łatwiej utrzymać je w czystości i nie są też tak śliskie. Także ich układanie nie powinno nastręczać problemów. Jeżeli jednak cenicie jeszcze bardziej tradycyjne rozwiązanie, to polecamy Wam płytki kamienne. Także one są bardzo trwałe. Można wybrać modele o strukturze gresowej. Takie płytki mogą też pełnić funkcje stopnic, a więc możecie łączyć różne materiały, albo też na obrobiony beton przykleić stopnice.
Jakie poręcze najlepiej wybrać?
Nie można zapominać o poręczach. I tutaj wybór również macie ogromny. Pamiętajcie, że poręcz stanowi uzupełnienie wnętrza i podkreśla charakter schodów. Jednak przy wyborze należy zwracać uwagę nie tylko na samą estetykę, ale też wygodę oraz bezpieczeństwo. Na pewno uniwersalne są poręcze drewniane, które też możecie wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko wykorzystać profile z drewna dębowego czy bukowego, wykonać podstawę oraz użyć kleju do drewna. Alternatywą dla nich są poręcze metalowe. Prezentują się one bardziej nowocześnie. Sprawdzą się nawet w mniejszych pomieszczeniach nie przytłaczając ich. Możecie zdecydować się na modele ze stali, które są najmocniejsze, a także na modele z aluminium, mosiądzu czy też drewna. Musicie wiedzieć, że są zdecydowanie trwalsze niż te drewniane. Jeżeli szukacie jeszcze bardziej nowoczesnego rozwiązania, to zamiast poręczy warto wykonać balustradę szklaną. Takie rozwiązanie na pewno jest bardzo stylowe, ale ma też dużą wadę, gdyż utrzymanie w czystości wcale nie jest łatwe i na szkle widać każdą plamę, chyba że wybierzecie balustradę o mlecznej strukturze.
A gdy nie macie pomysłu na schody i zależy Wam na czasie, to możecie zdecydować się na schody modułowe, choć rzecz jasna nie prezentują się one już tak dobrze, jak te oparte na konstrukcji betonowej. Są też zdecydowanie bardziej śliskie i często mają duże prześwity, co bywa niebezpieczne. Jeżeli natomiast zdecydowaliście się na schody o konstrukcji betonowej, ale aktualnie nie macie tyle funduszy, by wykonać je w drewnie, to zawsze możecie postawić na rozwiązanie tymczasowe, którym jest pokrycie ich struktury wykładziną dywanową.
Najnowsze komentarze