Apple iPhone 14 i 14 Pro – czy warto szykować się do zmiany?

Ciekawy nowy tryb akcji, poprawiony ekran blokady, szybsze ładowanie bezprzewodowe — czego można się spodziewać po zaprezentowanych właśnie nowych modeli iPhone?

Apple iPhone 14 – drobne korekty

Klasyczny iPhone ma ekran 6,1″ wykonany w technologii OLED. Wyświetlacz ma zaokrąglone rogi, kształt regularnego prostokąta i podkreślają opływowe kształty urządzenia. Niestety nadal w modelu podstawowym został notch, który wielu użytkowników, nawet tych najbardziej wiernych Apple, mocno irytuje. Faktyczny obszar wyświetlania nadal jest tutaj nieco ograniczony. Nie zastosowano także technologii ProMotion. Odświeżanie ekranu pozostało na poziomie 60Hx. Nadal świetnie działa Apple  A15 Bionic — to zeszłoroczny procesor napędzający 13. generację smartfonów. Nadal jest to bardzo szybki układ, który daleko w tyle pozostawia propozycje konkurencji.

Apple iPhone 14 jest dostępny w wersji 128, 256 lub 512 GB pamięci. Bateria w stosunku do iPhone’a 14 nie uległa jakiejś specjalnej zmianie. Widać modyfikacje natomiast w obszarze aparatu. Zastosowano podwójną konstrukcję z sensorem 12 MP, nowy tryb filmowy “Action mode” to ulepszona funkcja cyfrowej stabilizacji obrazu podczas nagrań wideo. Usprawniono autofokus, który posiada aparat przedni. W Polsce dostępna będzie wersja nano SIM + eSIM.

Aple iPhone 14 Pro — nowe rozwiązania

Apple iPhone 14 Pro zupełnie różni się jednak i od zwykłej czternastki, jak i od poprzedników. Przede wszystkim znika notch. Pojawia się podłużne wycięcie, które zmienia się w zależności od tego, co aktualnie robisz.D ynamic Island całkowicie innowacyjne połączenie sprzętu i oprogramowania: ważne rzeczy same o sobie przypominają w tle, nie ingerując w to, co akurat robisz. Kolejna zmiana to jasny ekran, który ma między 1600 a 2000 nitów, pozwalający na dynamiczne zarządzanie odświeżaniem: od 1 Hz do 120 Hz.

iPhone 14 Pro to jednak przede wszystkim nowy procesor:  wykonany w technologii 4 nm, Apple A16, który ma pięć rdzeni GPU i 16 rdzeni NPU. Zmienia się wydajność baterii, efektywność pracy. Największe zmiany obejmują jednak aparat. iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Ma posiadają sensor 48 Mpix (f/1,78) współpracujący z  technologią łączenia czterech pikseli w jeden, dla większej dokładności. To sprawia, że zoom cyfrowy zyskuje nową jakość. Nowy aparat główny wyposażony jest w teleobiektyw 12 Mpix (dwukrotny zoom teleobiektywu, f/1,78) i ultraszerokokątny 12 Mpix (f/2,2). To pozwala obsługiwać tryb makro do rejestrowania oszałamiających detali. To wszystko przekłada się także na jakość wideo, a nie tylko tryb portretowy.