Artykuł partnera.
Zakup mieszkania to niezwykle ważna decyzja, która dla wielu osób oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu. Nabycie własnego lokalu wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami, zanim jeszcze zaczniemy przeglądać oferty w interesującej nas okolicy. Tym sposobem oszczędzimy sobie nieprzyjemnych niespodzianek oraz zbędnych wydatków.
1. Oceń swój budżet
Kupno mieszkania wiąże się z niemałymi wydatkami, dlatego warto zawczasu określić nasze możliwości. Pod uwagę należy wziąć zarówno wkład własny, jak i możliwości finansowania kredytem. Posiadając takie dane o wiele łatwiej podpisać umowę przedwstępną ze sprzedawcą, a także określić ile środków pozostanie nam na prace remontowe i wykończeniowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, które zazwyczaj są sprzedawane w stanie deweloperskim.
2. Przygotuj się na dodatkowe wydatki
Cena mieszkania to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert. Niezależnie od tego, czy kupujemy lokal na rynku pierwotnym, czy wtórnym, musimy wiedzieć, że suma wydatków nie ograniczy się jedynie do kwoty podanej przez sprzedawcę. Oprócz nabycia samego mieszkania musimy zadbać o obsługę dokumentacji, wpis do ksiąg wieczystych, uiszczenie podatku cywilnoprawnego oraz wypłatę prowizji pośrednikowi, jeżeli korzystamy z usług takiej osoby. W sumie wszystkie dodatkowe opłaty mogą wynieść do 5% ceny mieszkania, a oprócz tego należy liczyć się z kosztami remontu lub wykończenia.
3. Sprawdź sytuację prawną mieszkania oraz reputację dewelopera
W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym należy zapoznać się z opiniami na temat dewelopera i upewnić się, czy dotychczasowi klienci byli zadowoleni ze współpracy. Doświadczenie ze strony wykonawcy jest najlepszą gwarancją satysfakcji z mieszkania oraz sprawnej obsługi podczas całego procesu. Z kolei zakup nieruchomości na rynku wtórnym wymaga sprawdzenia ksiąg wieczystych, aby upewnić się, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, a jego sytuacja prawna jest uregulowana. W przeciwnym razie opłaty te mogą spaść na nas.
4. Dokładnie obejrzyj mieszkanie
Wizyta w interesującym nas wnętrzu nie powinna ograniczać się jedynie do obejrzenia rozkładu pomieszczeń. Należy również sprawdzić instalację grzewczą i stan okien – od których zależy nie tylko doświetlenie wnętrza, ale również własności termoizolacyjne lokalu oraz izolacja hałasów. Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, trzeba uważnie sprawdzić stan budynku, co najlepiej zrobić przy dobrym oświetleniu. Przy słabym świetle łatwo przeoczyć potencjalne ubytki.
5. Sprawdź okolicę
Chociaż kupujemy mieszkanie, nie powinniśmy zapominać o okolicy, w której znajduje się nieruchomość. Satysfakcjonujący dojazd, dostęp do opieki zdrowotnej oraz szkół to istotne kwestie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Warto przespacerować się po okolicy, aby przekonać się, czy rejon naszego nowego domu odpowiada naszym potrzebom.
Modern Homes to marka z 35-letnim doświadczeniem, która zajmuje się realizacją inwestycji w Polsce oraz zagranicą. Rozległa wiedza w obsłudze wymagających projektów oraz własne zasoby finansowe pozwoliły na realizację nowoczesnego osiedla Nowy Otok Apartments w Oławie, liczącego w sumie około 150 mieszkań.
Najnowsze komentarze