Zakup fotelu do salonu – co warto wiedzieć?

Aranżacja wnętrz i wyposażenie naszych czterech kątów może być w takim samym stopniu źródłem przyjemności i zadowolenia, co udręki i rozczarowań. Warto więc rozpocząć od dokładnego zaplanowania wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach – od zestawu mebli i ich ułożenia, po metodę dekoracji i osłaniania okien. Szczególnie dużo problemów może nastręczyć wybór mebli do salonu, wśród których szczególnym jest fotel. Pełni on bowiem zarazem funkcje praktyczne co i estetyczne, będąc także w dużym stopniu meblem „samodzielnym”, niezależny od pozostałej części wyposażenia. Fotele kupujemy bowiem często poza zestawem innych mebli do salonu. Przy wyborze fotela warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam wybrać siedzisko zarówno komfortowe w użytkowaniu, jak i dopasowane do stylu wystroju danego wnętrza.

Komfort siedzenia – a praktyczne aspekty fotela

Fotel powinien przede wszystkim być wygodny. Ta jego cecha zależy natomiast od różnych czynników związanych między innymi z jego konstrukcją. Najważniejszym jest oczywiście miękkość danego fotela, wynikająca zarówno z materiałów użytych do jego produkcji, jak i ilości oraz rodzaju sprężyn. Do najwygodniejszych należą te fotele, w które wmontowano tak zwane sprężyny faliste. Gwarantują one większym poziom elastyczności oraz sprężystości danego mebla.

Kolejną ważną cechą jest ergonomia danego fotelu – czyli jego konstrukcja, która powinna umożliwić nam przyjęcie wygodnej dla kręgosłupa (i nie tylko) pozycji. W tym celu warto sięgać po fotele o wysokim oparciu, z możliwością regulacji jego ułożenia. Niekiedy, wystarczy sama możliwość regulacji położenia nagłówka. Warto pamiętać, że komfort siedzenia jest sprawą w pewnym stopniu indywidualną – dlatego różne osoby odpoczywają w nieco różnych pozycjach.

Do praktycznych aspektów należy także wielkość siedziska i obecność podłokietników. To pierwsze powinno być na tyle szerokie, by z fotela mogli korzystać wszyscy domownicy (oczywiście, nie w tym samym momencie). Podłokietniki nie występują we wszystkich modelach foteli, niemniej mogą mieć duży wpływ na komfort siedzenia.

Fotel jako element aranżacji wnętrza

O tym, że fotel ma także dużą wartość estetyczną, nie trzeba nikogo pouczać. Wiele osób jednak decyduje się na zakup fotela dopiero na końcu aranżacji salonu, jako ostatni mebel w wyposażeniu. Z tego powodu, często poszukujemy takich modeli foteli, które będą uniwersalne i z łatwością wpasują się w zaaranżowaną już przestrzeń.

Szczególnie warte polecenia są fotele glamour, o tradycyjnej, ponadczasowej konstrukcji, wzorowanej na ozdobnych, królewskich tronach. Ten typ foteli występuje przede wszystkich w odcieniach tradycyjnych, a także w barwach kojarzących się z bogactwem i luksusem – takich jak złoto, srebro czy głęboka czerwień.

Ozdabiana filigranowym ornamentem drewniana rama jest połączona z najdelikatniejszą odmianą jedwabiu o niskim poziomie okrywy włosowej – welurem. W fotele tego typu można się zaopatrzyć między innymi na stronie Impresje.24.pl. W rezultacie fotel glamour, choć wywołuje skojarzenie ze stylem barokowym, jest siedziskiem uniwersalnym, idealnie dopełniającym aranżacji każdego salonu.