Sofa ze skóry, czy z ekoskóry?

Tapicerowane kanapy, sofy oraz fotele, to niezastąpione meble w każdym domu. Służą przede wszystkim do siedzenia i wypoczywania, ale również do wygodnego spania – niektóre modele, zaopatrzone w mechanizm rozkładający, można przekształcić w pełnowymiarowe łóżko dla dwóch lub więcej osób.

Meble tapicerowane do mieszkania

Sofy są meblami, które znakomicie wpisują się w każdą aranżację pokoju — mogą być w stylu retro, przywołującym epokę antyków, minimalistycznym — o prostej linii, bez zbędnych ozdobników, zagłówków czy poduszek, tradycyjnym — wygodne, miękkie materace, przytulne poduszki i przyjemna w dotyku tapicerka oraz modernistycznym, o nowoczesnej, designerskiej konstrukcji. Wybór odpowiedniego modelu dla własnych potrzeb to tylko kwestia gustu kupującego.
Jedną z ważniejszych cech charakteryzujących sofę, jest jej tapicerka i tu mamy szeroki wybór materiałów, które sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Rodzaje obić

Do najpopularniejszych obić zalicza się tkaniny dekoracyjne, takie jak: plusz, płótno, bawełna, a także inne materiały, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Jednak tego rodzaju tkaniny mogą sprawiać pewną trudność w momencie ich czyszczenia, dlatego, obiciami rzadziej stosowanymi, ale dużo łatwiejszymi w utrzymaniu w czystości są skóra naturalna i ekoskóra.

Skóra naturalna

Naturalna skóra to znakomity materiał obiciowy – ma elegancki wygląd, jest naturalnie przewiewna, miękka i łatwa w czyszczeniu. Dodatkowym atutem jest możliwość zabarwienia jej na różne kolory, co ułatwia dopasowanie takiej sofy do istniejącej kolorystyki pokoju. Świetnie sprawdza się na sofach, fotelach i kanapach w salonie oraz w prestiżowych gabinetach.
Do produkcji mebli tapicerowanych używa się różnych rodzajów skór naturalnych, z czego najczęściej wykorzystywana jest skóra wołowa. Trwałość i wytrzymałość obicia skórzanego zależy od jej gatunku, sposobu garbowania, stanu surowca, a także faktu, czy obicie wykonane zostanie z jednego kawałka produktu, czy zostanie zszyte z dwóch lub więcej fragmentów. Najdroższe i stosowane w luksusowych meblach skóry pochodzą z surowców o szczególnie wysokich parametrach technicznych i jakościowych. Niestety, obicie ze skóry naturalnej ma także wady: mebel z taką tapicerką jest sprzedawany w dużo wyższej cenie niż ze zwykłym obiciem, skóra jest wrażliwa na przecięcia, pęknięcia i otarcia oraz utrzymuje temperaturę otoczenia, co oznacza, że w upały jest gorąca, natomiast w niskich temperaturach pokoju, w którym sofa skórzana stoi, jest zimna. Może to być przyczyną pewnego dyskomfortu dla siedzącego. Pomimo tych mankamentów, obicie ze skóry naturalnej jest synonimem szyku i wytworności.

Skóra ekologiczna

Nieco innym rodzajem jest skóra ekologiczna, czyli sztuczna, nazywana ekoskórą. Wizualnie i użytkowo ekoskóra nie różni się od skóry naturalnej bardziej niż bawełna od lnu, jednak ze względu na koszt zakupu mebla obitego jednym lub drugim produktem, szala przechyla się na stronę skóry syntetycznej.
Sofa z ekoskóry jest zdecydowanie tańsza, bardziej praktyczna, ale równie estetyczna i łatwa w utrzymaniu jej w czystości. Dzięki tworzywu, z jakiego została wykonana, można ją zmywać mydłem i wodą, lub czyścić specjalnymi preparatami do tego typu materiałów. Jej trwałość i wytrzymałość na czynniki mechaniczne jest na podobnym poziomie co obicia ze skóry naturalnej, lecz ponieważ jest tańsza w zakupie, można zaryzykować stwierdzenie, że takie obicie jest bardziej opłacalne. Sofa z ekoskóry może być również dowolnego koloru, wybór zależy od własnych upodobań.