Rolety dzień i noc – chwilowa moda, czy stały trend?

Od kilku lat daje się zauważyć istotna zmiana w podejściu architektów wnętrz do metod zagospodarowania przestrzeni okiennej. Firany i zasłony z powodzeniem ustępują miejsca lekkim konstrukcjom, w niczym nieustępującym funkcjonalnością, a nawet je przewyższającym pod względem wygody użycia i konserwacji.

Rolety na dzień i noc

Rolety, bo o nich tutaj mowa, kojarzyły się do tej pory z przestrzenią biurową czy konferencyjną. Z tego powodu instalacja w mieszkaniu uznawana była wręcz za swoiste faux-pas w odniesieniu do salonu bądź sypialni, chociaż kuchnie i łazienki były już bardziej wyrozumiałe w tej kwestii. Z czasem jednak mozolnie i cierpliwie rolety wślizgnęły się także na salony, zajmując tam poczesne miejsce. Zatem, czy jest to objaw mody, czy też stały trend? Jedno i drugie, lecz o tym nieco później.

Rolety na dzień i noc, czym są?

Na początek wypada wspomnieć, czym są rolety na dzień i noc, i skąd się bierze ich rosnąca popularność.

Przede wszystkim pośród innych rolet wyróżnia je ich zastosowanie. Za dnia mają za zadanie zapewnić w pomieszczeniu cień lub półcień, w zależności od preferencji użytkownika. Jest to niezwykle istotne w przypadku umiejscowienia otworów okiennych po południowej i zachodniej stronie budynku. Dodatkowo w mieszkaniach położonych stosunkowo nisko mają zapewnić atmosferę komfortu, odcinając mieszkańców od wścibskich spojrzeń przechodniów. Oczywiście, mając okna skierowane na ogród, można z powodzeniem unieść je do góry, całkowicie odsłaniając widok.

Z nastaniem mroku ponownie rolety stają się strażnikiem intymności oraz niewątpliwą ozdobą z uwagi na gustowne barwy i wzory, jakimi są pokryte.

Budowa rolet

Charakterystyczną cechą rolet na dzień i noc, jest ich budowa. Wykonane są z naprzemiennie ułożonych pasów tkaniny zaciemniającej i prześwitującej. Umożliwia to regulację stopnia nasłonecznienia bądź całkowite zaciemnienie pomieszczenia. W zależności od metody montażu można podzielić rolety na trzy kategorie:

  • Swobodnie wiszące, montowane do sufitu i ścian z przeznaczeniem do okien o dużych gabarytach.
  • W kasecie. Materiał dzięki zastosowaniu odpowiedniej prowadnicy przylega ściśle do szyby, zapobiegając tym samym gromadzenie się kurzu.
  • Mini rolety, montowane bezpośrednio w ramie okna przy pomocy bezinwazyjnych haczyków lub wytrzymałej taśmy.

Niewątpliwą zaletą konstrukcyjną rolet na dzień i noc, jest sposób ich montażu, wykluczający trwałe przytwierdzenie do okna. Oznacza to, krótko mówiąc dowolność przy wyborze otworu okiennego w miarę upływu czasu. Roletę w każdej chwili można przenieść i zainstalować w innym miejscu, czy to z powodu remontu, czy też przeprowadzki.

Moda czy stały trend?

Wracając do powyższego rozważania, warto przypomnieć sobie, z czym wiąże się korzystanie z firan i zasłon. Chociaż niewątpliwie urocze, niosą ze sobą często kłopotliwą konieczność uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych. Zdejmowanie ciężkich tkanin, pranie, suszenie, prasowanie i zawieszanie ponowne. W niczym nie może się to równać przetarciu szmatką. Przy stale obecnym pośpiech naszych czasów, nowoczesna gospodyni z pewnością wybierze wariant drugi, tym bardziej że wzory tkanin użytych do produkcji rolet mogą zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta.

Z tego powodu można śmiało zaryzykować twierdzenie, że przyszłość zdecydowanie należy do rolet na dzień i noc, odsyłając kotary na zasłużony odpoczynek.

Sprawdź ofertę rolet na https://allegro.pl/kategoria/rolety-rolety-dzien-i-noc-260698.