Rodzaje rusztowań – co mamy do wyboru?

Trudno wyobrazić sobie firmę budowlaną, która podczas pracy nie korzysta z rusztowań. Dzięki nim można wykonywać prace na wysokościach, przy czum rusztowania stanowią również barierę bezpieczeństwa dla pracowników. Rusztowania występują w tak wielu rodzajach, że można dopasować się je do charakteru wykonywanej pracy. Producent rusztowań oferuje wysokiej jakości tymczasowe konstrukcje w korzystnych cenach.

Rusztowania modułowe – niezastąpione podczas wielu prac

Jednymi z najczęściej wybieranych rusztowań są rusztowania modułowe. Warto tutaj zwrócić uwagę na ich konstrukcję, która składa się z charakterystycznych modułów. Trzeba wiedzieć, że mają one połączenie w stałych punktach, gdzie odstępy są zawsze równe. Najczęściej wynoszą ok. 50 cm. Takie rusztowania wykorzystuje się nie tylko na budowie przy kładzeniu tynku, ale również podczas wszelkich remontów i konserwacji różnych obiektów, np. przemysłowych. Montując trybunę lub scenę również można wykorzystać modułowe rusztowania. Producent rusztowań zapewnia o ich niezawodności i możliwości długiego użytkowania.

Rusztowania stojakowe – idealne do prac na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń

Kolejnym często wybieranym podczas prac rusztowaniem jest stojakowe. Posiada ono specjalne podpory. Są to zazwyczaj słupki i stojaki. Każdy segment jest na nich oparty, a całość jest usztywniona podłużnicami. Tutaj stosuje się też tężniki ukośne, dzięki którym rusztowanie lepiej trzyma się ściany. Takie rusztowania są bardzo uniwersalne i sprawdzają się zarówno do prac wewnątrz, jak i na zewnątrz. Warto tutaj docenić także fakt, że wytrzymałość tego typu rusztowań jest bardzo duża przez co mogą one utrzymywać stosunkowo duże ciężary, np. materiały wykorzystywane podczas ocieplania, czy innych prac elewacyjnych. Te modele można wykorzystać nawet do prac na wysokości 30 m.

Rusztowania warszawskie – szybkość i niezawodność przy pracach na niewielkich wysokościach

Podczas prac elewacyjnych, np. wykańczania domów jednorodzinnych można wykorzystać rusztowania warszawskie. Ich budowa jest dosyć charakterystyczna. Są to pionowe rury do których podłącza się mniejsze elementy. Dzięki temu tworzy się jeden segment. Takie rusztowania zazwyczaj są niewielkie. Jednak łatwość ich montażu i demontażu sprawia, że można szybko je przemieszczać. Zastosowanie rusztowań warszawskich obejmuje najczęściej prace ociepleniowe na domkach jednorodzinnych, gdzie wysokości są niewielkie. Jeżeli chodzi o prace, gdzie rusztowania nie muszą być wysokie, to warto zastosować także rusztowania kozłowe, które składają się z podpór przestrzennych i pomostu. Rolę pomostu może pełnić gruba deska.

Rusztowania specjalne – idealne do trudnych warunków

O tym, że bezpieczeństwo w pracy ma największe znaczenie wie chyba każdy. Dlatego warto stosować takie rozwiązania, które je zapewnią. Oczywiście rusztowanie musi być w pełni stabilne. Zatem w miejscach trudno dostępnych najlepiej sprawdzą się rusztowania specjalne, które są połączeniem różnych konstrukcji. Dzięki temu można je zastosować również w bardzo trudnych warunkach. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że sprawdzą się także do budynków, które nie mają klasycznego, bryłowego kształtu.

Rusztowania ramowe – bezpieczeństwo na wysokim poziomie

Rusztowanie ramowe składa się z pomostów i stężeń, co pozwala utrzymać zarówno poziome, jak i ukośne elementy. Koniecznie należy zwrócić uwagę na płaskie ramy, które tworzą swoistą podłogę. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie się po nich poruszać. Również tego typu rusztowanie jest bardzo łatwe w montażu i demontażu, a jednocześnie bardzo łatwo można modyfikować szerokość pomostów. Dzięki temu sprawdzą się w naprawdę trudnych warunkach.

Ruchome rusztowania – idealne do pracy w halach

Wiele prac w halach czy magazynach wymaga również zastosowania rusztowań. W tym przypadku świetnie sprawdzą się rusztowania ruchome inaczej zwane jezdnymi. Są one wyposażone w kółka, które zapewniają im mobilność, a to pozwala zaoszczędzić czas, gdyż nie trzeba ciągle demontować i na nowo montować rusztowania. Producent informuje jednocześnie, że mają one zastosowanie tam, gdzie powierzchnia jest płaska, jednak, aby wzmocnić bezpieczeństwo dodatkowo posiadają one hamulce.

Wybór rusztowania ma olbrzymie znaczenie. Najlepiej dobrać odpowiedni rodzaj do wykonywanej pracy. Dzięki temu praca może być wykonana w krótszym czasie, a jednocześnie precyzyjniej.