Prospekt informacyjny i jego rola przy wyborze mieszkania

Prospekt informacyjny jest niezwykle ważnym dokumentem, który zapewnia kupującemu ochronę. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące dewelopera, planowanej inwestycji, konkretnej nieruchomości, a także planów inwestycyjnych w promieniu jednego kilometra od budynku. Odgrywa znaczącą rolę przy wyborze mieszkania – dzięki niemu możemy mieć pewność, że wybierzemy odpowiednie lokum do zamieszkania.

Czym jest prospekt informacyjny?

Na początku warto wspomnieć, że prospekt informacyjny jest darmowy i wystarczy zainteresowanie zakupem mieszkania, by móc go otrzymać. Deweloper ma obowiązek przygotować dokument jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań. W praktyce inwestorzy oferują prospekty informacyjne w momencie rozpoczęcia reklamy oraz informowania potencjalnych nabywców o możliwości zakupu oferowanych przez nich lokali.

Jednocześnie prospekt informacyjny stanowi załącznik do umowy deweloperskiej. Dlatego w tym przypadku musi być z nią zgodny. Jeżeli nie kupujemy mieszkania, a jedynie jesteśmy zainteresowani samym prospektem powinniśmy otrzymać go za darmo w formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli jednak kupujemy mieszkanie powinien on stanowić załącznik do umowy, jako jej integralna i zgodna z treścią część.

 

Co znajdziemy w prospekcie informacyjnym? Część ogólna

Jak już wspomnieliśmy prospekt informacyjny jest formą zabezpieczenia. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania warto dokładnie go przestudiować. Znajdziemy tam bowiem informacje dotyczące m.in. danych dewelopera, a także zrealizowanych przez niego inwestycji. Dzięki temu można zobaczyć, jakie doświadczenie ma inwestor – realizacja wielu inwestycji w dużym mieście (na przykład nowych mieszkań w Łodzi) gwarantuje nam wysoką jakość wykonania i pewność wywiązania się z umowy. W części ogólnej znajdują się również dane dotyczące gruntu i budynku, obciążeń hipotecznych zawartych w księdze wieczystej, planowany termin rozpoczęcia i zakończenia budowy, a także przeniesienia praw własności. Dodatkowo w prospekcie znajdują się informacje dotyczące ochrony środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę (rachunki powiernicze, gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe). Oprócz tego w prospekcie informacyjnym znajdziemy również informacje dotyczące planowanych inwestycji w promieniu 1 kilometra. Tym samym będziemy mogli sprawdzić, czy tuż pod naszymi oknami nie wyrośnie kolejny budynek, nie pojawi się droga szybkiego ruchu lub oczyszczalnia ścieków.

 

Indywidualna część prospektu informacyjnego

W części indywidualnej znajdują się bardziej szczegółowe informacje dotyczące konkretnych lokali. Znajdziemy tu przede wszystkim parametry oraz opisy mieszkań, w tym usytuowanie, metraż, rozkład pomieszczeń oraz standardu wykończenia, a także liczby lokali i kondygnacji w całym budynku – mówi deweloper z Krakowa Samson Dom, oferujący nowe mieszkania w Krakowie i Łodzi. – Nie brakuje również informacji dotyczących dostępu do drogi publicznej, doprowadzonych mediów, a także ceny, czyli właściwie wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć na temat kupowanego mieszkania – dodaje.

Dodatkowo w części indywidualnej znajdziemy również wzór umowy deweloperskiej. W przypadku podpisania umowy może się ona ostatecznie różnić, jednak taka przykładowa umowa pozwala na dokładne sprawdzenie, co tak naprawdę oferuje inwestor w jej ramach.

 

Prospekt informacyjny – najważniejszy dokument umożliwiający wybór mieszkania

Oczywiście podczas poszukiwania idealnego M kierujemy się głównie lokalizacja oraz ceną. Dopiero potem oceniamy inne możliwości: wielkość mieszkania, rozkład pomieszczeń, rodzaj budynku, dostęp do windy, placów zabaw, miejsc parkingowych, garaży podziemnych i innych kwestii. Jeśli mieszkanie spełnia wszystkie podstawowe kryteria kolejnym ważnym krokiem jest dokładne przeanalizowanie prospektu informacyjnego. To z niego dowiemy się, czy deweloper jest firmą godną zaufania. Co więcej sprawdzimy, czy pod naszym domem nie pojawią się obiekty, które mogłyby w przyszłości utrudniać normalnego funkcjonowanie w mieszkaniu, powodujące hałas lub nieprzyjemne zapachy. Przed zakupem będziemy mieli pewność, że do budynku zostały doprowadzone wszystkie media (woda, prąd, gaz, ogrzewanie).

Na podstawie prospektu można podjąć decyzję o zakupie – świadomą i obiektywną. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego kupującego. Zwłaszcza, że za umieszczenie informacji niezgodnych z prawdą deweloperowi grozi odpowiedzialność karna, a nabywca uzyskuje prawo do odstąpienia od umowy lub uzyskania odszkodowania. Dobrze jest porównać informacje zawarte w prospekcie ze stanem faktycznym, na przykład księgą wieczystą. Dodatkowo podczas podpisywania umowy warto zweryfikować, czy znajdujące się w prospekcie dane są zgodne z umową rezerwacyjną lub deweloperską.

Nie warto pomijać tej kwestii przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Prospekt informacyjny może odgrywać główną rolę podczas wyboru mieszkania, a tym samym pozwolić na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek.