Promiennik podczerwieni, a tradycyjny grzejnik – różnice

Przenośny ogrzewacz elektryczny może przydać się nam w różnych sytuacjach. Zwłaszcza, jeśli często pracujemy w takich pomieszczeniach jak strych, piwnica, czy garaż, w których zimą panują niskie temperatury. Dlaczego mamy marznąć, skoro tuż obok jest gniazdko elektryczne 230 V, z którego zasilić możemy zasilić grzejnik.

Pytanie tylko jaki rodzaj ogrzewacza wybrać – tradycyjną nagrzewnicę, grzejnik olejowy, a może popularne ostatnio promienniki podczerwieni? Postanowiliśmy sprawdzić jaki wybór najbardziej się opłaca.

Konwekcja, a wypromieniowanie

Zwykły rodzaj grzejnika, czy to w formie nagrzewnicy z wentylatorem, czy też piecyka olejowego, wykorzystuje do ogrzewania zasadę konwekcji. Polega ona na tym, że bezpośrednio ogrzewane jest powietrze tuż wokół urządzenia, które następnie unosi się do góry, a z dołu napływa ponownie zimniejsze. Cykl się powtarza i dzięki temu można nagrzać całe pomieszczenie. Są jednak pewne wady, ponieważ w jednych punktach będzie cieplej, a w innych zimniej. Ciepło można też wypromieniować, a do tego wykorzystuje się podczerwień, która jest jego bardzo dobrym nośnikiem. Promienniki wykorzystują właśnie tą metodę. Za chwilę dowiemy się jak działają.

Zasada działania promienników

Wewnątrz urządzenia znajdują się grzałki, które zasilane są energią elektryczną pobraną z gniazdka. Gwóźdź programu polega jednak na tym, że nie nagrzewają one powietrza, ale mają za zadanie generować promienie podczerwieni. Jest to możliwe dzięki nagrzaniu całego elementu grzejnego do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Dlatego też promiennik emituje słabo widzialne światło barwy czerwonej w czasie pracy, ponieważ widmo nigdy nie jest idealnie skupione w zakresie podczerwieni. Ciepło wypromieniowane wędruje w kierunku, w którym ustawimy urządzenie i przemieszcza się nawet na odległość kilku metrów, zanim promienie ulegną rozproszeniu. Dlatego promienniki można wykorzystywać nawet do ogrzewania na zewnątrz, bo również tam spełnią swoje zadanie.

Mamy nadzieję, że dobrze przedstawiliśmy różnice między zwykłym grzejnikiem elektrycznym, a promiennikiem podczerwieni. Oba te urządzenia mają za zadanie zamianę prądu w ciepło, jednak każde robi to w inny sposób, a przez to może mieć różne zastosowania. Na przykład piecyk olejowy doskonale sprawdzi się w zamkniętym pomieszczeniu, a promiennik na otwartej przestrzeni.