Projekty domów na małą działkę

Mała działka to spory kłopot dla inwestora, który myśli o wybudowaniu na niej domu. Niewielki metraż oznacza bowiem ograniczenia w powierzchni budynku, a przecież ludzie budują się właśnie po to, by mieć więcej przestrzeni niż daje mieszkanie w bloku. Jak więc rozwiązać ten problem?

Przepisy budowlane

Im bliżej miasta znajduje się działka, tym droższy jest grunt, jeśli więc kupujący ma ograniczone środki finansowe, a chce mieszkać w dobrej lokalizacji, musi zgodzić się na mniejszy teren pod swoją inwestycję. Metraż to jednak nie wszystko, liczy się jeszcze kształt – mała działka, ale na planie zbliżonym do kwadratu, będzie lepsza od działki większej, lecz bardzo wąskiej.

Szukając projektu trzeba pamiętać o normach prawa budowlanego. W myśl przepisów, ściana domu musi znajdować się w odległości co najmniej trzech metrów od granicy działki, a jeśli ściana ma okna bądź drzwi, wymagana odległość zwiększa się do minimum czterech metrów. Dom, który ma ścianę oddzielenia przeciwpożarowego, może stać tuż przy granicy działki.

Gotowy czy na zamówienie?

Na stronach takich jak projektyzwizja.pl jest mnóstwo propozycji dla posiadaczy małych działek. Najczęściej są to małe domy z poddaszem mieszkalnym oraz domy piętrowe, a jeśli chodzi o domy parterowe, to raczej nie uda się na takiej działce postawić czegoś wygodnego dla większej rodziny, a co najwyżej mikrodom dla singla, o powierzchni mniejszej niż 100 m2.

W przypadku działki, która nie tylko jest mała, ale ma też nietypowy kształt, przyda się pomoc architekta, który zaadaptuje gotowy projekt do wymogów terenu albo przygotuje od podstaw unikalny projekt uwzględniający potrzeby przyszłych domowników.

Nie tylko klasyczne rozwiązania

Dom na małą działkę to często tradycyjny, prosty dom z dwuspadowym dachem, ale wśród propozycji architektów można znaleźć również bardziej nowoczesne projekty. Wraca moda na „kostki”, czyli piętrowe domki z płaskim dachem, atrakcyjnie wykończone, dzięki czemu wyraźnie odróżniają się od ponurych budynków mieszkalnych sprzed kilku dekad. Są też małe domki w stylu skandynawskim, minimalistyczne, o bardzo harmonijnej bryle, która idealnie wpasowuje się w otoczenie.

Sposób wykończenia domu ma zresztą znaczenie nie tylko w przypadku „kostek” – umiejętnie zastosowane materiały sprawią, że dom optycznie wyda się większy i bardziej proporcjonalny.