Jakie zalety mają promienniki?

Pośród opcjonalnych form ocieplania budynków odnajdziemy elektryczne promienniki podczerwieni. Marketing przedstawia tenże sposób ocieplania jako komfortowy, zdrowy, nieszkodliwy, stroniąc jednocześnie od dyskusji o kosztach bądź umożliwiając, iż będą one zbliżone z paleniem węglowym.

Ciężko w to wierzyć, jeśli promienniki wspierane są prądem, jaki do tanich zarzewi ciepła nie należy. Promiennik podczerwieni jest narzędziem, jakie nagrzewając się do właściwej temperatury, przekazuje ciepło jako falę podczerwoną, więc ciepło falowe. Urządzenia owe są niezwykle doceniane jako centrum ciepła w dużych miejscach z racji na bezpośrednie ocieplanie ciał stałych poprzez światło podczerwone, natomiast nie poprzez powietrze, jakie właśnie ponownie rozgrzewa ciała stałe. Dzięki temu ciepło wytyczone jest do dolnej części dużego budynku.

Jak funkcjonują promienniki podczerwieni?

Światło przekazywane poprzez owe urządzenia dostarczają ciepło ludziom i otaczającym ich przedmiotom. Taki rodzaj ocieplania możemy zestawić do normalnego przesyłu sił którym jest słońce-ziemia. Największą wartość działania promienników jest fakt, że nie nagrzewają powietrza dzięki czemu nie ma straty ciepła w wypadku niedostatecznie oddzielanych domów, wielkokubaturowych i narażonych na częste wietrzenie poprzez bramy wjazdowe.

Niewątpliwe zalety ocieplania podczerwienią

Ocieplanie podczerwienią działa niezwłocznie po uruchomieniu. Ciepło jest wyczuwalne wprost po uruchomieniu lampy. Dzieje się tak, gdyż ocieplanie podczerwienią nie nagrzewa otaczającego powietrza, jedynie owe przestrzenie, do jakich trafia światło. Dzięki temu doskonale nadaje się do pomieszczeń nieogrzewanych, i chociażby zupełnie otwartych tarasów oraz miejsc na wolnym powietrzu. Trzeba jednakże pamiętać, iż gdy określone miejsce nie jest ochronione przed wiatrem, wciąż będzie odbierane jako chłodne.

Zalety promienników

Narzędzia są energooszczędne, natomiast ich pobór mocy jest niewątpliwie mniejszy od elektrycznych podgrzewaczy konwektorowych. Dzieje się tak, gdyż promiennik może nagrzać do 10 m2 pomieszczenia. Dodajmy, iż grzejnik konwektorowy wymagalny do owego celu aż 1000 W (przy dobrze nagrzanym pomieszczeniu bądź domu). Promienniki na podczerwień znajdują także duże wykorzystanie w przemyśle, na przykład do ocieplania hal, składów lub przestrzeni handlowych.